Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Cinsel Terapi

WhatsApp Image 2021-09-15 at 17.29.05

Cinsel terapi, karşılıklı diyalog, fikir alışverişi ve uzlaşmaya dayalı bir konuşma terapisi uygulamasıdır. Terapiye giden çiftler cinsel yaşamlarında bir sorun haline gelen sorunları ve bunun nedenlerini belirlemek için birbirleriyle iletişim kurarlar. Cinsel terapi, organik bir nedene bağlı olmayan, cinsel ilişkileri bozan, kronikleşen, kişilerin günlük işlevlerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen cinsel sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir terapi şeklidir. Cinsel terapi uygulamaları, bu konuda özel olarak eğitilmiş kişiler tarafından uygulanmaktadır. 

Bu terapide başarı oranı oldukça yüksektir. Özellikle kadınlarda sık görülen ve psikolojik olan vajinismus, ağrılı ilişki, cinsel kısıtlama sorunları tedaviye hızlı yanıt verebilmektedir. Terapi süresi kişiden kişiye değişmekle beraber kapsamlı bir cinsel öyküden sonra cinsel ilişkiyi engelleyen inanç ve davranışlar ortaya çıkarılır. Ayrıca terapi cinsel terapi egzersizleri ile desteklenir. 

Terapistler, bu alanda eğitim almış lisanslı psikologlar, doktorlar veya psikiyatristlerdir. Genellikle 5 ile 20 seans arasında süren cinsel terapi, geçici bir danışmanlık hizmeti olarak kabul edilir. Ancak bu süre, altta yatan nedene göre değişiklik gösterir. Cinsel terapi ile:

Cinsel işlev problemleri kader olmaktan çıkar, cinsel terapi ile çözüme ulaşır. 

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Cinsel terapi nasıl uygulanır sorusu bu terapiden yararlanacak kişiler için önemlidir. Cinsel terapistler tarafından yürütülen seanslar, cinsel yaşamda sorunlara neden olabilecek birçok faktörü değerlendirir. Konuşma terapisi ile cinsel ilişkiye yol açabilecek fiziksel nedenler, cinsel istek yoğunluğu, kronik rahatsızlıklar ortaya çıkarılır ve öncelikle sorunların ana nedenleri belirlenir. Pek çok psikolojik problemin tedavisinde olduğu gibi, cinsel terapi sırasında da deneyimler, duygular ve düşünceler değiş tokuş edilir. Soruna göre uzman çiftlerle veya ayrı ayrı görüşebilir. İlk seanslarda tespit edilen cinsel işlev bozukluğunun kaynağı olan problemin ilk olarak kişiler tarafından kabul edilmesini sağlar. Bundan sonra, bu sorunu kontrol etmek için çalışmaya başlayacaktır. Terapi sırasında cinsellik uzmanının önerdiği kitapları okumak veya iletişim egzersizleri yapmak sonucun çok daha hızlı alınmasına yardımcı olacaktır.

Cinsel Terapinin faydaları

Cinsel terapi faydaları arasında çiftlerin kendilerine gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyabilmesi bulunur. Bu gerçekçi yaklaşımla cinsel doyum yaşamada yaşadığınız zorluklar ortadan kaldırılabilir. Bunun yanı sıra çiftler cinsel fantezilerini keşfedebilir. Bu açıdan terapist, insanların cinsel fantezilerini güvenli bir ortamda keşfetmelerine izin verebilir. Bunun yanı sıra cinsel işlev bozukluklarına yönelik etkili egzersizler öğrenilebilir. Örneğin vajinal terapi sırasında terapist kişiye yardımcı olabilecek egzersizler önerebilir. Ayrıca çiftler duyusal konsantrasyon egzersizlerini öğrenebilir. Aslında bu egzersiz çiftlerin cinsel temas olmadan masaj tekniğini öğrenmesi içindir. Çiftler birlikte güvende hissetmeyi ve iletişimlerini geliştirmeyi ve pratik yaparak birbirlerinin farkında olmayı öğrenebilirler. Terapistin bu öğretisi ile kişi beyne daha az savunmacı olmayı öğretebilir. Bu şekilde karşınızdaki kişinin ne dediğini ve ne istediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Sonuç olarak çiftler birbirleriyle hem duygusal hem de fiziksel olarak daha yakın ilişkiler kurarak cinsel uyumlarını artırabilirler.

Ücretsiz Ön Görüşme