Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Ağlamak Neden İyi Gelir?

Ağlamak Neden İyi Gelir?

Çoğu insan ağladıktan sonra kendisini biraz daha rahatlamış hissediyor. Ağlamak neden iyi gelir bilimsel olarak araştırmalar yapılmıştır. Neden ağladıktan sonra kendinizi rahatlamış hissettiğinizin bilimsel olarak açıklamaları bulunmaktadır. Ağlama her zaman üzüntü veya mutluluk gibi bazı nedenlerden dolayı meydana gelmez. Örneğin bazal gözyaşı vücudun kendisinin salgılamakta olduğu bir gözyaşı çeşididir. Gözleri kirden korumak için meydana gelmekle birlikte aynı zamanda nem oranını da uygun bir seviyede tutar. Refleks gözyaşı ise bir diğeri olup üzüntü sebebi ile meydana gelmemektedir. Vücudun çevreye tepki olarak verdiği bir çeşididir. Soğan doğrarken ya fa göz makyajını silerken uygulanan baskı veya kimyasal madde neticesinde meydana gelir. Duygusal gözyaşı ise ağlamak denince akla ilk gelen gözyaşı çeşididir. Kişinin fiziksel olarak hissettiği acı neticesinde ya da duyguları sebebiyle meydana gelir. BU göz yaşlarının içerikleri ise birbirinden farklıdır. Refleks göz yaşları büyük oranda sudan meydana gelmektedir. Fakat duysal gözyaşının içeriğinde hormonlar da bulunmaktadır.

Ağlamanın Faydaları

Ağlamanın vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle stresin çok yoğun olduğu anlarda bu durumun atlatılması için oldukça faydalıdır. Vücuda vermekte olduğu rahatlama stres hormonlarını azaltması ile gerçekleşir. Bu sayede ağlayan kişi omuzlarından bir yük kalkmış gibi hisseder. Ağlamanın faydaları ise sadece bununla bitmemektedir. Oldukça sıra dışı olan faydalarından birisi kuşkusuz ilk ağlamada meydana getirdiği eylemdir. Yeni doğmuş olan bir bebek daha önce kordon yardımı ile nefes alıp verirken doğumun ardından kendi başına yapmak zorundadır. Ağlama yardımı ile kendi başlarına ilk defa nefes alıp vermeye başlamaktadırlar. Duygusal gözyaşı yardımı ile kişi stres hormonu ve toksin gibi zararlı bileşenleri atmaktadırlar. Bu sayede arındırıcı bir görev görmektedir.

Ağlamanın Psikolojik Faydaları

Ağlamak fiziksel ve psikolojik olarak çok sayıda yarara sahiptir. Tüm dünyada gösterilen ifade çeşitlilerinden birisi olmakla birlikte bu nedenle evrensel olduğu söylenebilir. Ağlamanın tek nedeni üzüntü hissi değildir; sevinç, kaygı veya korku nedenli gerçekleşebilir. Hangi duygu olursa olsun ağlamak dengeleyici bir göreve sahiptir. Sesli olsun veya olmasın ağlamak ruh halini iyileştirici etkiye sahiptir. Ağlamanın psikolojik faydaları arasında sakinleştirici etkisi ön plana çıkar. Parasempatik sinir sistemi üzerinde harekete geçirici bir etkisi bulunur. Bu nedenle vücut kendisini daha fazla dinlenmiş hisseder. Bu sayede daha sakin ve rahatlamış hissedilir. Ayrıca yas sürecindekiler için rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir. Kişinin duygularını dışa vurma yöntemlerinden birisidir. Bu neden ağlamaktan çekinmemek; doğal bir davranış olduğunu bilmek gerekir. Psikolojik olarak etkilerini göz önünde bulundurarak ağlamaktan çekinmemek gerekir. Fakat kişi ağlamayı durduramıyor ve çeşitli psikolojik sıkıntılar yaşıyorsanız bir uzman ile irtibata geçmeniz yararlı olacaktır. Depresyon bu durumda en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olmakla birlikte profesyonel bir psikolog yardımı alınması gerekebilmektedir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x