Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Aile Terapisi Neden Önemlidir?

Aile Terapisi Neden Önemlidir?

Psikoterapinin bir çeşidi olan aile terapisi neden önemlidir bilmek gerekiyor. Aile içi ve çiftler arası sağlıklı bir iletişimin kurulabilmesi için en önemli yöntemlerden birisidir. Bireylerin kurmakta olduğu ilişkiler duygusal bir doyum için çok önemlidir. Ebeveynlerin çocukları ve birbirleri ile kurmakta olduğu yakın ilişki ruh sağlıklarını temelinden etkilemektedir. Fakat bilinmesinde fayda vardır ki özellikle çiftler arası sorunlar oldukça normal bir sürecin ürünü olabilir. Önemli olan bu süreci sağlıklı bir biçimde atlatarak aile için verilen emeği ve birliğini bozmadan devam etmektir. Aile kurumuna zarar veremeden zorlukları atlamak için terapi en sağlıklı seçeneklerin başında gelmektedir. Aile içi ilişkileri düzenliyor olmasının yanında çevre ile olan iletişimi iyileştirici etkisi de bulunur. Son yıllarda aile terapisine olan ilginin artması ile faydalananların sayısında çoğalma görülmüştür. Özellikle son yıllarda meydana gelen zor toplumsal koşullar aileleri bir çözüm aramaya itmiştir. Oldukça sağlıklı olan bu yöntem insan ilişkilerini geliştirme ve iyileştirmeyi hedeflemektedir.

Aile Terapisi Yararları

Eşler kurmuş oldukları ilişkide çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. Aile terapisi yararları bu sorunların üstesinden gelmek adına çok çeşitli çalışmaları ve adımları içerir. Aile üyelerinin birbirine karşı daha yapıcı bir davranış sergilemesi bazı dönemlerde çok büyük önem taşımaktadır. Bireylerin sorunlarını üstesinden gelebilmesi adına problem çözme becerilerinin geliştirilmesi için çalışma yapılır. Terapist genellikle aileyi oluşturan bireyleri tek tek seansa alarak konuşur. İkili veya toplu olarak da konuşmalar yaparak kişilerin birbirine davranışları üzerinde analiz yapar. Aynı zamanda bireysel birtakım psikolojik rahatsızlıklar üzerine de eğilerek sorunların kaynağını çözmeye çalışır. Bireylere ödevler vererek ilgili konuda çalışmalar yapabilir. Bunların neticesinde eşlerin birbiri ile istekleri ve arzularını doğru şekilde paylaşabilmesine yardımcı olur. Ek olarak sorunların da doğru zamanda ve şekilde dile getirilmesi üzerine çalışma yapar. Uygun kelimeler ile kendini ifade etmek ve sorunların çözebilme yeteneklerini kazandırır. Çocuklar ile nasıl iletişim kurulması gerektiği üzerine de terapi gerçekleştirir. Bu şekilde ailede daha sağlıklı bir iletişim kurulmasına yardımcı olur.

Aile Terapisinden Kimden Yararlanabilir?

Ailede iletişim ne kadar olumsuz bir hale gelirse gelsin seans yardımı ile çözüme kavuşturabilmektedir. Aile terapisinden kimler yararlanabilir bakılacak olur ise aile ve çiftler arasında herhangi bir şekilde sorun yaşayan herkesin olduğu görülmektedir. Çok geniş bir alanı kapsamakta olup çift ilişkileri, boşanma, çocukların ruh halleri, alkol bakımlılığı, travmalar, anksiyete, depresyon, cinsel bozukluklar, evlatlık veya üvey çocuk ilişkileri gibi çok çeşitli sebeplerden ileri gelebilmektedir. Bu sebeple çok çeşitli tedavi yöntemlerini de beraberinde getiren bir terapi yöntemlerindendir. Sadece o anda bulunan sorunun çözümü için faydalı değil; gelecekte meydana gelebilecek olumsuz durumların da önüne geçmektedir. Kendiniz ve ailenizin hayatını değiştirmek için siz de bir ile zaman kaybetmeden iletişime geçebilirsiniz.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x