Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Anksiyete Bozukluğu Ve Özellikleri

Kaygı bozukluğu olarak da isimlendirilen ve insanın normal yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlık, kaygının dengesiz hale gelmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sosyal bunalımlar, sınavlar, ölümler, kazalar, hastalıklar ve benzeri yaşanmış büyük olaylar insan zihnini meşgul eder. Bu olayların etsinin azalmaması durumunda kişide kaygı bozukluğu oluşmaktadır. Bu oluşumun etkisi artığı sürece kişide meydana gelen kaygı bozukluğu sorunu da artmaya devam eder. 

Kaygı insan yaratılışında normal bir duygudur ve herkeste bulunur. Kiminde fazla bulunur, kiminde de az bulunur. Kaygının dengeli bir şekilde bulunması sağlıklıdır. Kaygı fazla olursa veya gereğinden az olursa kişinin sosyal hayatında insanlarla olan ilişkisi kötü yönde etkilenir. Anksiyete ihmal edilmemesi gereken psikolojik bir sorundur. 

Kaygı Bozukluğu Ve Özellikleri 

Her an için bir şeylerin olacağını düşünmek insanın hayatını olumsuz etkiler ve bu durum kaygının dengesiz hale gelmesinde etkili olur. Her an için hırsızlık olacağını veya öldürüleceğini düşünmek, insanın dengesiz bir şekilde kaygılanmasında önemli rol oynar. Kaygı bozukluğu rahatsızlığının genel özellikleri şu şekildedir:

  • Kaygının dengesizleşmesi en belirgin özelliktir. Yani kişi ortada her hangi bir durum yokken kaygılanması anksiyete belirtisidir.
  • Ölüm, kaçırılma, hırsızlık, iflas, fakir kalma korkusu ve benzeri korkuların sürekli zihni meşgul etmesi.
  • Kaygıyla ilgili diğer önemli bir konu ise kişinin zihninde senaryo üretmeye başlamasıdır. Böyle olsaydı şöyle olurdu, diyerek olmamış olaylar üzerinden kaygılanmaya başlar. Bu durum kaygının en üst dereceye çıktığını gösterir. 
  • Kaygı bozukluğu yaşayan kişi çevresindeki insanlarda da vesvese oluşturur ve bir zaman sonra o kişilerde de kaygı bozukluğu oluşmaya başlar. Aslında kaygının temelini oluşturan psikolojik sorun vesvesedir. 

Kişinin sürekli vesvese olması kaygılanmasında etkilidir. Ayrıca kötü olayların oluşturduğu psikolojik sorunlar da aynı şekilde kişinin günlük hayatını kötü yönde etkilemektedir. 

Kaygı Bozukluğu Genetik Bir Sorun Mudur?

Kaygılanmanın maksimum seviyeye çıktığı anksiyete sorununda sorunun genetik mi yoksa farklı bir sebepten dolayı oluştuğu psikolog terapisi ile belirlenebilir. Psikolog terapisinde vesveseyi ve kaygıyı oluşturan etkenler tespit edilir ve tedavi yöntemi oluşturulur. 

Genetik sebepler de kaygı bozukluğu sorununun oluşumunda etkili olan bir durumdur. Annenin veya babanın şüpheci ve kaygılı olması durumunda bu ruh hali çocuğuna geçebilir. Kaygının artması ile birlikte panik atak oluşumu da meydana gelebilir. 

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x