Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Başarı İçin İzlenmesi Gereken 5 Basit Adım

Başarılı olma ve bir şeyler başarma arzusu hemen hemen herkesin paylaştığı bir şeydir. Öte yandan, bazı insanlar başarıyı sanki kendi kendine gerçekleşiyormuş gibi zahmetsiz bulur ve diğerleri için hiçbir yere varmayan bir yola benzer. Bu hatayı tam olarak nerede yapıyor? Hangi adımları atlıyoruz? Başarılı olmak ve başarıya ulaşmak için aşağıdaki 5 aşama takip edilmelidir.

Sorumluluk Almak

Hemen hemen her yaş grubundan insanın omuzlayabileceği bazı yükümlülükler vardır. Bir insan olarak tam potansiyeline erişmenin ve başarılı bir birey olmanın en önemli aşamalarından biri, güçlü bir kişisel sorumluluk duygusu geliştirmek ve kişinin eylemlerinin sorumluluğunu nasıl kabul edeceğini öğrenmektir. Zaman içinde hayatta karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelemezlerse, eylemlerinin sorumluluğunu kabul etmekten kaçınan veya sorumlu tutulmayan insanlar, içinde bulundukları koşulları çevrelerine atfetme olasılıkları daha yüksektir. Hayatlarının ilk evrelerinde başarısızlıklarından ebeveynlerini sorumlu tutan insanlar, sonunda amirleri, yöneticileri, iş arkadaşları ve hatta eşleri gibi hayatlarındaki diğer insanlara odaklanacaklardır. Hayatlarının sonraki aşamalarında başarısızlıklar. Ancak başarılı olan insanlar, her şey için güçlü bir sorumluluk duygusuna sahiptir. Ayrıca bu olgunun gelişmesinden tek sorumlu kişi söz konusu kişidir. Başkalarını suçlamak yerine, bir sorumluluk duygusu oluşturarak ve kendi başarısızlıklarınızın sorumluluğunu kabul ederek ileriye doğru ilk adımı atabilirsiniz. Hayatımızda dünyada olup biten olaylar, geçmişimiz, doğduğumuz yer, doğduğumuz aile gibi kontrol edemediğimiz, müdahale edemediğimiz bir takım dış etkenlerin olduğu bir gerçektir. İçine veya diğer insanların davranışları; ancak gelişecek olayları kendi irademizin kontrolü, kendi hayatımızın kontrolü, düşünce ve davranış biçimlerimiz ile kontrol edebiliyoruz. Herhangi bir düzeyde başarı elde etmek istiyorsanız, önce hayatınızın sorumluluğunu alma becerisini edinmelisiniz.

Plansız Asla

Başarıyı hayatınıza sokmak ve hayatınızı başarılı bir şekilde planlamak için plan yapmalısınız. Başarılı olmak için, sadece programlanmayı değil, programlanmayı da planlamayı öğrenmeniz gerekir. Tarifsiz yemek pişirmek veya bilmediğiniz bir yerde harita olmadan yolunuzu bulmaya çalışmak, kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ve özlemlere ulaşmak için bir strateji olmadan ilerlemeye benzer. Bana bugünün tüm büyük başarılarının düşünerek, daha spesifik olarak planlayarak elde edildiğini hatırlatırsanız çok yardımcı olurum. Kendi hayatınız için bir plan yapın ki siz de başarılı bir insan olabilesiniz.

Ödenmesi Gereken Bedel

Her insanın hayatında karşılaması gereken standartlar, akranlarınınkinden farklıdır. Başarı için hedefler ve kriterler bu yönde de büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı insanlar için geniş bir aileye sahip olmak önemliyken, diğerleri dünyayı görmek ister. Bazı insanlar dünyayı gezmek isterken, diğerleri büyük bir eve ve lüks bir arabaya sahip olmak ister. Daha pek çok örnek sağlamak düşünülebilir, ancak buradaki en önemli çıkarım, yukarıda belirtilen özlemlerin çok sayıda kişi tarafından paylaşılmasıdır. Bu, her sporcunun koşacağını ancak ipi çekmekten sadece bir katılımcının sorumlu olacağını gösterir. Başarılı insanlar, hayattaki emellerine ve hedeflerine ulaşmak için katlanacakları maliyetin bilincinde olanlardır. Yol boyunca vazgeçmek zorunda kalacağınız şeyler hakkında net bir fikriniz varsa, ulaşılabilir hedefler belirlemeniz sizin için daha kolay olacaktır.

Hayatınızın Her Bir Saniyesinin Tadını Çıkarmayı Öğrenin

Başarılı insanlar, iç huzuru bulmuş hem kendilerinden hem de yaşadıkları hayattan memnun olanlardır. Başarıya giden yolda en büyük motivasyonu önce kendi içinizde sonra da çevrenizde bulacaksınız. Ve hayatı nasıl algılıyorsan, o da sana aynen öyle yansır. Ne kadar az şeye sahip olduğunuzu göstermeye bir son verin ve hayatınızı sıkıştırmayı bırakın. Kıymetini bil ve kendin yap. Eğlenin ve her saniyenin tadını çıkarın. Başarılı insanlara genel olarak baktığınızda, yaşadıkları hayattan zevk alan ve yaptıkları işe gönülden inanan insanlar olduklarını görürsünüz. Başarılı insanların başarılı olmasının ana nedenlerinden biri de budur. Yaptıkları işin bu dünyaya getirilmelerinin nedeni olduğuna inanıyorlar ve inanmaya devam ediyorlar. Hayatınızdaki en önemli şeyleri ve neden burada olduğunuzu belirleyin. Ve bu hedefe doğru ilerleme kaydetmek. Sürdürdüğünüz yaşam kalitesinin önemli ölçüde arttığını fark edeceksiniz.

Sakın Erteleme

Hayatınızda önemli olan hiçbir şeyi yapmayı ertelemeyin. Ölümlü varlıklar için zamanın sonsuza kadar sürmediğini unutmayın. Sınırlı bir süre olduğunun ve bu sınırın kişiden kişiye değiştiğinin bilincinde olun. Bundan büyük bir anlaşma yapmaya kesinlikle gerek yok. Bu idrak temelinde yapılması gereken, kişinin hayatını kendisine uygun bir şekilde yaşaması için çaba sarf etmesidir. Pişmanlıklarla dolu bir hayat, sizinle hedefleriniz arasındaki en büyük engel olan hayatınızı yaşamayı ertelediğinizin yalnızca bir başka kanıtıdır. Hedeflerinize ve önceliklerinize yönelik çalışmayı gereğinden fazla ertelemeyin. Kararlılığınızı koruyun ve kendinize güvenerek devam edin. Atalarımız, “Bugün yapabileceğini yarına erteleme, bugün yapman gereken her şeyi zamanında yap” derdi.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x