Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Bireysel Terapi Neden Önemlidir?

Bireysel Terapi Neden Önemlidir?

Psikoterapist ile yapılan bir süreç olan bireysel terapi neden önemlidir merak edilmektedir. Özellikle kişinin davranışlarını çözümlemesi açısından oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Kişinin geçmekte olduğu zor bir dönemde psikoterapist ile görüşerek bunların üstesinden gelmesi açısından oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Birebir yapılan konuşmalarda uzman görüşü sayesinde kişi duygu durumunu çözümlemekte çok daha başarılı olur. Kolay bir şekilde kendini anlamak ve gerçekleştirmek için çok önemli bir terapi çeşididir. Kişisel gelişim noktasında kendisini ileri seviyeye taşımak isteyen bireyler tarafından da tercih edilir. Herhangi bir zor döneme gereksinim duyulmaksızın daha iyi olmak adına tercih edilebilir. Fakat her insanın hayatında zorluklar yaşadığı dönemler bulunmaktadır. Bunları en iyi şekilde atlatabilmek ve ders çıkarabilmek için psikoterapi oldukça yararlı olmaktadır. Kişinin kendine güvenini sağlamak ve hayata dair amacını anlamak; sürdürmek kaynaklı olarak çok değerli bir çalışma bütününden oluşmaktadır. Kişinin öz değerini anlayarak hayatında kendine faydalı olacak adımlar atabilmesini sağlar. İç dünyasında ulaşmak istediği huzuru bu yöntem ile çok daha kolay bir şekilde elde edebilmektedir.

Bireysel Terapi Amacı

Terapi kişinin kendisine yaptığı veya yapacağı en büyük iyiliklerden birisidir. Bunun sebebi çevresi ve en önemlisi kendisi ile iletişimini sağlıklı bir hale getirmesidir. İç dünyasında sağlıklı olan bir birey iş ve sosyal ilişkilerini de çok daha iyi bir şekilde devam ettirecektir. Bireysel terapi amacı bakımından ise tam olarak bunları gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Öz farkındalığını artırmayı amaçlayarak kişinin potansiyelini kullanmasını sağlamaktadır. Psikolojik birtakım rahatsızlıklar genetik ya da sonradan meydana gelebilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun bunların üstesinden gelmek konusunda en etkili seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Davranışlara yön vermeyi amaçlamakta olan bu terapi yöntemi, kişinin hayatında uzun zamandır yön vermek isteyip yapamadığı eylemleri gerçekleştirmesini sağlar. Duygusal olarak aşılması zor dönemleri ise çok daha kolay şekilde geride bırakmayı amaçlar.

Bireysel Terapi Yararları

Psikolojik destek almanın en büyük yararlarından birisi bireylerin problemler karşısında çözüm yeteneklerini geliştiriyor olmasıdır. Bu şekilde aile ve arkadaşlar ile kurulan ilişkiyi düzenleyerek çok daha sağlıklı bir hale getirme imkanı verir. Bireysel terapi yararları çok çeşitli olup; özgüveni arttıran yönü ile başkalarının ne dediğinden ziyade kendi istekleri ile hayatına yön vermeyi öğretir. Kaygı bozuklukları ile mücadelede en etkili yöntemlerden birisi olarak bilinmektedir. Öfke kontrolü bozukluğu, uyku bozuklukları, anksiyete, obsesif kompulsif ve yeme bozuklukları gibi çok çeşitli sorunlar ile mücadelede çok etkilidir. Kişini kendisini daha iyi anlamasını sağlamaktadır. Duyguları ile başa çıkarak bunların sonucunda mantıklı bir şekilde düşünüp sağlıklı karar vermesine yardımcı olur. Kişinin kendisini rahatlıkla ifade edebilmesini sağlar. Bastırılmış duygular ile mücadele edilmesi ve travma sonrası bozukluklar gibi çok çeşitli psikolojik rahatsızlıkları geride bırakmanıza yardımcı olur.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x