Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Boşanmanın Psikoloji Üzerindeki Etkisi

Boşanmanın Psikoloji Üzerindeki Etkisi

Evlilik hayatı paylaşmak ve zor olan yaşam koşullarına karşı birbirinden destek almak beklentisi ile gerçekleştiriliyor. Bu sebeple boşanma sonrasında eşler ve varsa çocuklar çeşitli psikolojik etkiler ile karşılaşıyorlar. Duygusal ihtiyaçlar olan sevme ve sevilme insan psikolojisinde ciddi bir yer kaplıyor. Evlenmek kişinin hayatında çok büyük bir motivasyon kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Boşanmanın psikoloji üzerindeki etkisi çok çeşitli olup; yolunda gitmeyen bir evlilik insan psikolojisinde ciddi hasarlara neden oluyor. Boşanma yasal olarak evliliğin sonlandırması olsa da psikolojik olarak birçok şey son bulmuyor. Boşanmanın ardından kişilerin mevcut aile ve sosyal yapıları değişmektedir. Bu sebeple tekrar düzenleme yapılması gerekir. Toplum bu kişilere genellikle başarısız olmuş gözüyle bakmaktadır. Büyük bir psikolojik baskıya ek eşler arasında da çatışma bulunur. Bu durumda özellikle kadınlar toplum ve eş baskısı ile çok daha izole bir yaşam sürmektedir. Bu durumda depresyon ile karşılaşılır. Evlilik çeşitli umutlar ve iyimser beklentiler ile yapılırken boşanma ile sonuçlanması eşleri çok üzmektedir. Gerekirse boşanan bireyler profesyonel bir yardım alarak hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilir.

Boşanmanın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

Boşanma eşleri çok ciddi seviyede etkileyen bir olay olmasına ek çocukları da oldukça sarsmaktadır. Çiftlerin boşanma sırasında yaşadığı zorluklardan çocuk misli ile zarar görür. Boşanmanın çocuk psikolojisi üzerindeki etkisi olumlu yönde olabileceği gibi çok ciddi seviyelerde kötü de olabilir. Çevresini takip eden ve söylenenlere kulak veren çocuklar birçok şeyin farkında değil gibi görünse bile bu durumdan çok etkilenirler. Boşanma sırasında tavsiye edilen çocuğun hayatında meydana gelen bu köklü değişikliğin ardından okul ve semt gibi yerlerin aniden değiştirilmemesidir. Aksi halde çocuk içine daha fazla kapanabilmektedir. Mümkün olduğunca çocuğun rutinini sabit tutmak gerekir. Bu süreçte konuşulmayan ve duygularını paylaşamayan çocuk eşyalara ve kendisine zarar verebilir. Duygularıyla yüzleşmekte zorlanan ve ciddi zarar gören bu çocuklar için profesyonel bir psikolog  yardımı alması gerekir.

Boşanma Sonrası Depresyon

Boşanmanın ardından eşler çeşitli süreçlerden geçmektedir. Boşanma sonrası depresyon bunlardan birisi olup basit eylemler ile üstesinden gelmeye yardımcı olunabilir. Keyif alınan aktiviteleri yapmak kişiyi daha iyi hissettirecektir. Koşuya ya da yürüyüşe çıkmak anitdepresan etkisi ile bilinmektedir. Bu sebeple hemen her depresyon hastasına önerilir. Egzersizler de psikolojik iyileşme sürecinde çok büyük yardımcılardan birisi olup kişinin hobi edinmesi de faydalı olmaktadır. Her gün duş almak ve sağlıklı yiyecekler yemek iyi gelecektir. Kişi sağlıklı bir beden yardımı ile daha sağlıklı hissedebilir. Bu sebeple boşanmalardan sonra ya da herhangi bir sebeple meydana gelen depresyon rahatsızlığı ile mücadelede sağlıklı bir rutin çok önemlidir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x