Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU (NEMFOMANİ, CİNSEL İSTEKSİZLİK, İKTİDARSIZLIK)

Nemfomani (Hiperseksüalite) nedir?

Nemfomani herhangi bir duygusal yakınlık olmaksızın birçok partnerle tekrarlanan aşırı seks yapma bastırılamaz bir dürtü ile karakterize olan bir hastalıktır. Nemfomaninin altında yatan neden kesin olarak bilinmemektedir. Nemfomani zihinsel ve  duygusal bir durumdur ve diğer psikolojik rahatsızlıklar gibi çevre,kalıtım gibi faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Nemfomani ayrıca beyindeki kimyasal bir dengesizlikle de bağlantılı olabilir. 2012’de yapılan bir araştırmaya göre hiperseksüel kişilerin yüzde 54’ü nemfomani belirtilerinin 18 yaşından önce görülmeye başladığını yüzde 30’u ise belirtilerin 18-25 yaşları arasında başladığını ifade etmiştir. Bu durum nemfomaninin yaşamın erken dönemlerinde belirgin hale geldiğini kanıtlar.

Nemfomani (Hiperseksualite) belirtileri nelerdir?

Cinsel fanteziler, dürtüler ve davranışlar, dışsal maddelerin (örneğin bazı ilaçlar veya uyuşturucular) doğrudan fizyolojik etkilerinden veya manik ataklardan kaynaklanmaz. Hiperseksüaliteye sahip kişiler, sadece zevk için değil, aynı zamanda olumsuz duygulardan ( stres, üzüntü, kaygı, yalnızlık) kaçmak için de cinsel aktivitelerde bulunurlar.

Nemfomani tedavisi nasıldır?

Nemfomani tedavisi psikoterapi ve ilaç tedavisini içerebilir. En etkili psikoterapi türleri genellikle grup terapisi, aile terapisi, çift terapisi, psikodinamik psikoterapi  ve bilişsel-davranışçı terapidir. Nemfomanisi olan kişilerin cinsel yolla bulaşan her türlü hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bu risk durumu da tedavide dikkate alınması gereken bir husustur.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin hemen hemen her bireyde görülen cinsel isteksizlik, çiftler arasında çeşitli sorunlara yol açar. Uyum ve farklı anlayışlardan kaynaklanan problemler meydana gelir. Cinsel isteksizlik, psikolojik, sosyal, kültürel ve tıbbi durumlara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durum, kişi uyarılsa dahi değişiklik göstermeden devam eder. Kadın ve erkeklerde yaşa bağlı artan cinsel isteksizlik, tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur.

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDEN OLUR?

Hem kadın hem erkeklerde görülen cinsel isteksizlik, partnerden gelen uyarılara tepki vermemektir. Her yaşta görülebilen bu durumun nedenleri kişiye göre değişkenlik gösterir. Cinsellikten utanma, korku, kaygı bozukluğu, uyarılamama, birleşme sırasında ağrı ya da acı hissetme, uyumsuzluk, sertleşme sorunu, erken ya da geç boşalma gibi pek çok nedeni bulunur. Yeni bir işe başlamak ya da işten çıkmak, doğum ve vefat gibi ani sosyal değişimler de isteksizlik yaşanmasına neden olur.

Cinsel İsteksizlik  Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel isteksizlik tedavi süreci, çiftlerin birbirini zorlamaması ve sabırlı olması ile gerçekleşir. Bozulan iletişim ve cinsel uyum yeniden inşa edilir. Altta yatan fiziksel ve ruhsal sebepler tespit edildikten sonra ilaç tedavisine başlanabilir. Cinsel ve aile terapisi alınabilir ya da bedensel egzersizler uygulanabilir. Metabolik rahatsızlıklar da tedavi edilerek bu isteksizlik durumu ortadan kaldırılabilir.

İKTİDARSIZLIK NEDİR?

Ereksiyonda zorluk, halk arasında bilinen adıyla cinsel iktidarsızlık sağlıklı bir cinsel ilişki için gerekli penis sertliğinin sağlanamaması veya bu sertliğin devam ettirilememesi olarak tanımlanmaktadır. Muayenede yapılan sorgulamada kişilerin stresli yaşam tarzı, iş-aile-çevre ilişkileri olduğu saptanmaktadır. Ereksiyon sorunları durumsal değişkenlik göstermektedir. Bazı ortam ve şartlarda normal ereksiyon izlenirken, bazı durumlarda ereksiyon sorunu mevcuttur. İktidarsızlık sorunu, uzun süre içinde yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Kişinin ereksiyon kalitesinde uzun bir zaman içinde azalma mevcuttur. Özellikle yaşlı hastalar bunu yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak algılamaktadır. Bu nedenle tam anlamda iktidarsızlık gelişmesi daha uzun sürede meydana gelmektedir.

İKTİDARSIZLIĞIN TEDAVİSİNDE HANGİ YOLLAR KULLANILIYOR?

Sigara, alkol tüketimi kontrolünün yapıldığı, düzenli egzersiz programı içeren yaşam tarzının hayata geçirilmesi. İlaç tedavisi. Halk arasında sertleşme ilaçları olarak bilinen ilaçların kullanılması kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hormonal bozukluk ve erken boşalmayı geciktirici ilaçlar ve tedavilerde yapılmaktadır. Topikal uygulamalar; penise sertleşme sağlayıcı enjeksiyonlar yapılabilir.

Nisanur AK

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x