Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuk Psikoloğu Nedir?

Çocuk Psikoloğu Nedir?

Çocuk psikoloğu çocukların yaşamakta olduğu çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ile ilgilenmektedir. Ergen psikolojisi ile de ilgilenmekte olan çocuk psikologları mevcut psikolojik rahatsızlıkları teşhis etmektedirler. Çocuk ve ergenler için en ideal tedavi sürecini başlatarak iyileşme sağlamaktadırlar. Psikoloji eğitimi almış olan bu kişiler çocuklar için en ideal olan terapi metotlarını bilmektedirler. Sadece ruhsal değil; fiziksel olarak da yardımcı olmaktadırlar. Hangi fiziksel davranış ve aktivitelerin ruh sağlığına iyi geldiği konusunda bilimsel eğitim almış kişilerdir. Yetişkin psikolojisi ile birbirinden çk farklı olan çocuk psikolojisi için mutlaka bu alanda uzmanlaşmış bir psikolog ile görüşülmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle çocuklar ile ilgili eğitim görmüş olunması ruhsal bir rahatsızlık sürecinde olan çocuklar için oldukça gereklidir. Çocuklar her türlü bilgiyi almaya ve bunlardan etkilenmeye yatkındır. Bu sebeple özellikle travmatik bir geçmişe sahip danışanlar için uzmanlık alanına dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Çocuk Psikoloğu Ne İş Yapar?

Çocuk psikoloğu ne iş yapar bakıldığı takdirde çocuklar ile ilgili çeşitli ruhsal rahatsızlıklar üzerinde çalışmakta olduğu görülmektedir. Çocukların psikolojisini iyi analiz etme becerisi ruhsal rahatsızlık bulunsun veya bulunmasın gelişimde oldukça önemlidir. Çocuk psikolojisinde uzmanlaşmayı seçen psikologlar bu konuda eğitim görmüş ve kendilerini geliştirmiş kişilerdir. Çocukların büyüme sürecinde ihtiyacı olan psikolojik desteği alması açısından bir psikolog ile görüşmesi fayda sağlamaktadır. Çocukların ifade dili yetişkinlerden oldukça farklıdır. Bu sebeple konuşma sırasında dikkat edilecek birçok husus bulunur. Aynı zamanda çocukları anlama noktasında bir dizi eğitimden geçen çocuk psikologları gereken profesyonel desteği sağlayacaktır. Çocuk gelişimini dikkate alarak bu konuda gözlemler yapar ve ihtiyacı olan desteği verir. Aynı zamanda fizyolojik olarak gerekli olan hususları da belirleyerek çocuk ve ebeveynleri ile paylaşır.

Çocuk Psikoloğu Nasıl Olunur?

Çocuk psikoloğu nasıl olunur merak edildiği takdirde lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerektiği görülecektir. Bunun için psikoloji bölümünden mezun olmak gerekir. Yüksek lisans eğitimi yapmak gereken bu alanda çocuk psikologluğu için bu alanı seçerek 2 yıl boyunca eğitim görmek gerekir. Yani lisans eğitimi ve yüksek lisans ile birlikte toplamda 6 yıllık bir süreçten bahsedilmektedir. Daha sonra ise çocuk alanında psikolog unvanı ile çalışma imkanı bulunabilmektedir. Çocuk psikolojisi alanına en olarak yüksek lisans döneminde alınan eğitim ile bir alan seçmiş olunuyor. Psikoloji için lisans eğitimi alanında çok sayıda seçenek bulunuyor. Günümüzde aile ve çocuk sağlığı için ise belirli alanlar sıklıkla tercih ediliyor. Çocuk psikolojisi sık tercih edilen alanlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Psikoloji alanında staj eğitimi de gerekli olmakla birlikte bu sırada kişi teorik eğitimden çıkıp pratik olarak kendisini geliştirmeye başlıyor. Ailesi ve çocuk arasındaki ilişkilerin üzerine eğilen bu dalda aynı zamanda eğitim ve sosyal hayatın çocuğun psikolojisindeki etkileri de analiz edilerek gerekli müdahaleler yapılıyor.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x