Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuk ve Ergenlerde Öfke Kontrol Sorunu

Çocuk ve ergenlerde öfke kontrol sorunu nedir? Öfke kontrol problemi sıklıkla çocuklarda ve ergenlerde karşımıza çıkmaktadır, çocukların yeni yeni toplumsal hayata adapte oldukları okul çağında saldırgan davranışlarda bulunduğu, akranlarına, öğretmenlerine veya diğer bireylere karşı öfke gösterdiği dikkati çekmektedir.
Anne babaları oldukça tedirgin eden bu durum için öncelikle sorunun kaynağının bulunması gerekir. Sorunun kaynağı bulunursa, bu problemin ortadan kaldırılabileceği düşünüldüğü için, ebeveynler acaba neden böyle oluyor diye düşünmeden edememektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Öfke Kontrol Sorunu Nasıl Olur?

Çocuklarda öfke kontrol sorunları nasıl tetiklenir diye düşündüğümüzde, tetikleyici unsurun anne ve babaların yanlış yaklaşımları ve davranışları olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, çocuğa hiçbir sınır koymama ya da çok fazla sınır koymak, çocuğu ihmal etme, unutma, istismar etme, haddinden fazla korumacı bir tutumla çocuk yetiştirme ya da zaman zaman baskı yapma, belli engellemelerde bulunma tamamen yanlış anne baba davranış ve tutumlarından sadece birkaçıdır.
Evde herhangi bir öfke kontrol mekanizmasının olmaması da ister istemez çocuğun öfke ve şiddete yönelmesini sağlayabilir, yani aslında çocuklar bir yerde anne ve babalarının rol model alarak öfkelerini dizginleyemez bir hale de gelebilirler.

Çocuklarda Öfke Kontrol Problemleri Nasıl Çözülür?

Peki, bu durumda öfke kontrol sorunu yaşayan çocuklara nasıl davranılmalıdır? Öfke kontrol konusunda öncelikle davranışın sebebi tespit edilmelidir. Çocuğunuz neden böyle davranıyor, bu hareketinin altında ne yatıyor, diye düşünmeniz gerekir. Sorunun kaynağı bulunursa çözümüne de bir adım daha yaklaşılmış olur.
Ardından ilk müdahalelerden birisi çocukla konuşmaktır, çocuğunuzla konuşabilir, öfkesini kontrol etmesinin yollarını anlatabilirsiniz. Tepkilerini gösterirken öfke, sinir ve saldırganlıkla çözüme ulaşamayacağını öğretmeniz gerekir, bunun için onunla bir konuşma yapabilirsiniz.
Evde hem çocuğunuza hem de size iyi gelecek nefes ve gevşeme egzersizleri yapmanız da önerilir. Bu durum çocuğunuzun ilgisini çeker hatta ona eğlenceli bile gelebilir. Bu anlamda çocukların enerjisini farklı bir yöne kanalize etmek her zaman en iyi çözüm yöntemlerinden birisidir, sevdiği bir spor dalına onu yönlendirmek çok daha rahat ve huzurlu bir birey olmasını sağlayabilir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Öfke Kontrolü İçin Tavsiyeler

Unutmayın, en önemli öfke kontrol mekanizması ailelerin çocuklarına nasıl davrandığıyla da ilişkilidir. Örneğin, anne ve baba arasında sürekli bir tartışma, kavga hali varsa çocuk ister istemez bunu örnek alacaktır. Örnek alan çocuk bu durumu okulda ve toplum hayatında sürekli sergilemeye başlayacaktır.
Onlar çocuk kural veya sınır koymadığınız zaman istediklerini yapabilme haklarına sahip olduklarını da düşünebilirler. Bu yüzden anne ve baba her zaman evde belli sınırlar çizmeli ve herkesin rollerinin ayrı ayrı olduğunu ifade etmelidir.
Öfke kontrol problemlerinin önüne geçebilmek için tavsiyeler bir diğer anahtar da çocuğunuzu her zaman sevmektir. Sevginin galip geldiği ve ön planda olduğu bir ortamda çocuklarımız her zaman sevmeyi öğrenir, vurmayı kırmayı unutur. Bu yüzden onlarla güzel bir dille iletişim kurmak sevmek ve sevmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmak önemlidir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x