Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Çalmak Alışkanlığı

Çocuklarda Çalmak Alışkanlığı

Çocukların hırsızlık yapma davranışı anne ve babaları en çok endişelendiren konulardan birisidir. Ergenlik döneminde patolojik sebepleri bulunabilmekle birlikte genellikle çocukluk döneminde herhangi bir rahatsızlık olduğu görülmemektedir. istanbulda bulunan tüm kızlara web adresimiz vasıtasıyla erişebilirsiniz. Okul öncesi dönemden ergenliğe dek her yaştan çocuk çeşitli nedenler ile çalmaya meyilli olabilir. Çocuklarda çalmak alışkanlığı aşağıdaki nedenler sebebiyle görülebilmektedir;

  • Çok küçük çocuklar bazen bir şeylerin pahalı olduğunu ve ödemeden almanın yanlış olduğunu kavramamış olabilir. Bu nedenle bu durumun yanlış olduğunu anlamada istediklerini almaktadırlar.
  • Okul çağındaki çocuklar ise bir şeyi ödemeden almanın yanlış olduğunu bilmektedirler fakat yine de; yeterli bir öz denetime sahip olmamaları sebebiyle çalma davranışında bulunabilirler.
  • Ergen ya da gençler ise hırsızlık yapmamaları gerektiğini bilmektedirler. Fakat bu durumun heyecanı için ya da arkadaşlarının yapması sebebi ile çalabilmektedirler.
  • Bazı gençler ise hayatları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak ister ve isyan etmenin bir aracı olarak çalmayı kullanabilir.

Diğer karmaşık nedenler de bulunmakla birlikte; çocuklar ilgi görmek için bu durumu sergileyebilmektedirler. Davranışları evdeki, okuldaki veya arkadaşlarındaki stresi yansıtabilir. Katlanmakta oldukları duygusal veya fiziksel istismarı belirten bir yardım çığlığı olarak görülebilmektedir.

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı İçin Ne Yapılır?

Çocuklarda hırsızlık nedeni ne olursa olsun ebeveynler bu davranışın kökenine inerek değerlendirme yapmalıdır. Özellikle gençlerde ortaya çıkabilecek sonuçlar uyuşturucu kullanımı gibi ciddi olabilmektedir. Çocuğunu hırsızlık yaparken yakaladığında bir ebeveyn ilk olarak tepkisini bunun ilk kez mi yapıldığı yoksa bir alışkanlık mı olduğu noktasına bağlı olarak vermelidir. Çok küçük çocukları olan ebeveynlerin çalmanın yanlış olduğunu, yani bir şeyi istemeden veya ödemeden aldığınızda başka bir insana zarar vermekte olduğunu anlamaya yardımcı olması gerekir. Örnek olarak okul öncesi bir çocuk şeker çaldığı takdirde bunu ödemeye veya geri vermeye yardımcı olarak teşvikte bulunabilir. Çocuk şekeri yemiş olduğu takdirde ise özür dilemek veya parasını ödemek için çalınan mağazaya bir yönlendirmede bulunabilir. Okul çağındaki çocuklarda ise çalınan eşyayı iade etmek çok önemlidir. Arkadaşının eşyasını izinsiz alan bir çocuğa empati ile bu durumda nasıl hissedeceğini düşündürerek yardımcı olunabilir. Gençlerde ise daha katı çözüm yollarına gitmek gerekebilir.

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı Tedavisi

Çocuk birden fazla kez hırsızlık yaptığı takdirde bir uzmandan yardım almak yararlı olabilir. Tekrarlanmakta olan suçlar önemli sorunların habercisidir. Araştırmalar gösteriyor ki hırsızlık yapan gençler genellikle bunu bırakmanın zor bir davranış olduğunu hissediyorlar. Çocuklarda çalma alışkanlığı tedavisi için aile terapisti veya danışmanından yararlanmak bu konuda yararlı olacaktır. Okuldaki psikolojik danışman ile iletişime geçmek özellikle okulda çalma davranışı gösteren çocuklar için yararlı olmaktadır. Hırsızlık yapan bazı bireylerde kleptomani görülebilmektedir. Bu durumda hırsızlığın altta yatan nedenlerinin anlaşılması ve tedavisi için profesyonel bir yardım almak en etkili çözüm olmaktadır.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x