Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Dikkat eksikliği olarak bilinen hiperaktivite bozukluğu okul öncesi çocukluk döneminde baş göstermektedir. Erişkinlik çağına kadar devam eden sorunlardan biridir. Herhangi bir olaya konsantre olamama ve dikkat eksikliği yaşama durumları çocuklarda dikkat eksikliği göstergesidir. Bu çocuklarda aşırı hareketlilik ve hiperaktivite durumu yaşanmaktadır. Herhangi bir olaya odaklanmada problem yaşama çocuklarda dikkat eksikliği göstergesi olarak bilinmektedir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Fark Edilir?

Çocuklarda temel olarak dikkat eksikliği küçük yaşlardan itibaren öne çıkmaktadır. Bu çocuklarda dikkat kurmada problem yaşama ve konuşmaları duymama, aşırı hareketlilik gibi durumlar meydana gelmektedir. Çocuğunun aşırı hareketli ya da durgun olduğunu gözlemleyen ebeveynler çocuklarında dikkat eksikliğini fark etmektedir. Okul öncesinde daha sık rastlanan durumlardan biridir. Bunun yanı sıra çocuklarda dikkat eksikliği tedavi edildiği takdirde geçicidir. Erkek çocuklarında dikkat eksikliği kız çocuklarına göre 3 ila 5 kat daha yaygın görülmektedir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çocuklarda dikkat eksikliğini giderme yöntemleri ilk olarak psikolojik destek almaktan geçer. Çocuk üzerinde dikkatli konuşma gerçekleştirmek ve onu dinlemek tedavi aşamalarında en önemli noktalardan biridir. Çocuğun sakin kalacağı ortamlar hazırlamak ve birebir ilgilenmek hiperaktivite bozukluğunun en iyi yardımcısıdır.

Çocuklarda dikkat eksikliği oyun terapileri ile giderilmektedir. Birebir oyun ortamı hazırlayan kişiler çocuğu ile devamlı iletişim halinde kalarak bu problemin temelini öğrenmektedir. Çocuğu yalnız bırakmak yerine devamlı ilgilenmek onun dikkat eksikliği sorununu gidermeye yardımcı olmaktadır. Çocuklarda bulunan dikkat eksikliği tanısı bazı oyun terapilerinde de koyulmaktadır. Çocuğun oyuna konsantre olmaması bu durumun habercisi olarak bilinmektedir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliğinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda dikkat eksikliğinin en bilinen belirtisi çok hareketlilik durumudur. Sinirlilik hali, agresiflik ve soruları dinlemeden cevap verme bu kişilerde görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar karşısındaki kişiyi dinlemekten kaçınmaktadır. Kendi başına buyruk hareket etme ve ortalığı dağıtma sorunları yaşanmaktadır. Oyun oynamaktan kaçınma ya da insanlar içerisinde özgüven eksikliğine bağlı olarak çok hareket etme sorunları dikkat eksikliğini göstermektedir. Tüm bu problemleri yenmek için psikolojik uzmandan yardım alınmalıdır.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x