Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Gece Korkusu Sebepleri

Çocuklarda Gece Korkusu Sebepleri

Çocuklarda gelişim döneminin bir parçası olarak farklı durumlar görülebilir. Bunlardan birisi olan gece korkusu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu dönemde çocukların gerçek dünyayı algılama biçimi oldukça farklıdır. İzledikleri çizgi filmlerdeki olayların gerçekte de olabileceğini düşünebilmektedirler. Çünkü sanal ve gerçeklik arasındaki ayrımı henüz yapamaz bir konumda olmaktadırlar. Gece korkusunun çok çeşitli sebepleri bulunabilmekle birlikte bu konuda ailelere çok büyük iş düşmektedir. Çocuklarının ilgilendiği konuların üzerine eğilmeleri gerekir. Çünkü genellikle bu problem çocukların izledikleri öğeler ile ilgili olarak görülmektedir. İzlenen çizgi filmlerde bazen çeşitli korku öğeleri bulunmaktadır. Bazen çocuklar yaşlarına uygun olmayan film ve televizyon şovları izleyebilir. Bunun yanı sıra günümüzde internet ortamı çocuk gelişimine faydalı içeriklerin yanında oldukça zararlı içerikler de barındırmaktadır. Bunlardan da etkilenebilen çocuklar neticesinde geceleri korku yaşayarak uyuyamamaktadır. Uyku çocuk gelişiminde en önemli hususlardan birisidir. Bu nedenle çocuğun gelişimini kötü yönde etkileyebilir. Aynı zamanda çocuğun psikolojini de olumsuz etkileyebilmektedir. Anne ve baba üzerinde de ciddi etkilere sahip olmakla birlikte çözülmesi gereken bir süreçtir.

Çocuklarda Gece Korkusu Nedenleri

Geceleri uyumakta güçlük çekmek hemen her yaşta görülebilen bir problemdir. Çocuklarda ise gelişimin bir parçası olarak meydana gelebilir. Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmekle birlikte genellikle izlenen videolar ile alakalı olarak meydana gelir. İzlenen çizgi filmlerin çocuğun gelişim dönemine uygun olması gerekir. Evde karanlıktan ya da gece uyumaktan korkan birileri l-olduğu takdirde de çocuk bu durumdan etkilenebilir. Bazen bu sorun çocuğun daha fazla ilgi istemesi sebebiyle de yaşanabilmektedir. Küçük kardeşler arasında meydana gelen durumlar neticesinde de daha fazla ilgiye ihtiyaç duyulabilir. Çocuk dikkati üzerine çekmek için de yapabileceği gibi korkunun sebeplerini anlayarak doğru çözüme gidebilir. Çizgi filmler genellikle sorunun kaynağını oluşturmaktadır. Bu nedenle daha çok bu durum üzerinde durularak incelemeye gidilebilir. Oldukça normal olan çocuklarda gece korkusu için ciddileştiği durumlarda bir uzmandan yardım alınması gerekebilir.

Çocuklarda Gece Korkusu Belirtileri

Gece uyumakta korkmak çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çocuk bu halde genellikle gece uykusuna dalmakta zorluk çeker. Uykuya gitmek istemeyebilir. Bu durumda genellikle huzursuz davranışlar sergiler ve uyumayı reddeder. Çocuğunuzda gece korkusunun olup olmadığı konusunda bir şüpheniz bulunuyorsa bazı belirtilere dikkat etmek faydalı olacaktır;

  • Karanlıktan korkma
  • Uyku vakti geldiğinde huzursuzluk
  • Uyumayı reddetme
  • Işığın açık kalmasını isteme
  • Anne ve babayı yanında isteme
  • Ebeveynler ile birlikte uyuma isteği
  • Gece uykusu sırasında sıklıkla uyanma

Çocuklarda gece korkusu belirtileri çeşitli şekillerde görülebilmektedir. Bu nedenle sadece bu durumlar ile sınırlı tutmamak gerekir. Çocuğa uyku rutini kazandırmak ve kendisini dinlemek sürecin atlatılması için faydalı olmaktadır. Fakat çocuğun korkusunun arttığı ve ciddileştiği durumlarda en sağlıklı çözüm yöntemi için bir uzman bir psikolog yardımı almak faydalı olacaktır.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x