Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda hayal gücü nasıl geliştirilir mutlaka araştırılması ve bilinmesi gereken bir konudur. Çocukluk döneminde kazanılan yetenekler ve de yeterlilikler yetişkinlik dönemi için de oldukça önemli olur. Öncellikle çocuğun hayal gücünün geliştirilebilmesi için oyun çağında olması gerekir. Oyun çağına gelindiği dönemde çocukların hayal güçleri gelişmeye başlar. İnsanlarda hayal etme yani hayal gücü doğuştan var olan bir yeti olsa da bu gücün ilgili unsurlar ile geliştirilmesi gereklidir. Bu unsurlar da çevre ve oyun gibi konulardır. istanbulun keşmekeş merkezlerinden olan Şişli semtimizde bayanları müşteri konusunda sorun ile uğraşmazlar. Çocukların hayal gücünün gelişmesi ve beslenmesi için de oyun oynamaları oldukça önemlidir. Hatta hayal güçlerinin yeteri kadar gelişebilmesi için önemli konu oyun oynamalarıdır. Oyun sırasında hayallerini ortaya koyan çocuklar, bu sırada bol bol hayal ürünü geliştirir. Özellikle oyun oynarken yetişkinleri, ebeveynlerini taklit ettikleri görülür. Bu durum da çocukların yetişkinlik dönemine hazırlanması için çok önemlidir. Pek çok eylemi bu şekilde pekiştirebilmeleri mümkün olur.

Çocuğun Hayal Gücünü Ne Besler?

Çocukların hayal gücü daima desteklenmeli ve de beslenmelidir. Peki, çocuğun hayal gücünü ne besler? Çocukların hayal güçlerinin beslenmesi yaş gruplarına göre değişebilmektedir. Örneğin yürümeye başlamış bir çocuğun tüm nesneler dikkatini çekebilmektedir. Bunun dışında eline aldığı tüm nesneleri farklı şekilde kullanabildiği de görülür. Bu nedenle örnek vermek gerekirse bu yaştaki çocukların oyun haline getirebileceği nesnelere kolay bir şekilde ulaşması gerekir. Bu malzemeler esnek ve çocuklara zarar vermeyecek yapı da olmalıdır. Hayal gücünü etkileyen diğer bir davranış ise çocukların tercih yapabilmesidir. Belirli bir yaşı dolduran ve de konuşabilen çocukların basit konularda tercih yapmasına izin verilmelidir. Bu tercih iki kitap ya da farklı modele sahip kıyafetler arasında olabilir.
Çocukların oyunlarına karışmamak ve de rahat olmalarını sağlamak da hayal güçlerinin gelişmesi için önemli bir konudur. Dağınıklığı ve karışıklığı göz arda etmek çocukların gelişimi için gereklidir. Bu karmaşayı kendileri çözebilir ya da bundan hoşlanabilir. Yalnızca oyun değil farklı konularda da çocuklar sınırlandırılmamalıdır. Sınırlandırılan çocukların ilerleyen yaşlarda problem yaşaması mümkündür. Böyle bir problem yaşıyorsanız bir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Çocuğun Hayal Günü Geliştiren Oyunlar Nelerdir

Çocuğun hayal gücünü geliştiren oyunlar, birden fazla şekilde sıralanabilir. Oyunların yanı sıra aktiviteler gelişimleri için sıralanabilir. Resim ve de boyama yapmak hayal gücü için en önemli aktiviteler arasında yer alır. Çocuğun özgürce çizim ve boyaması hem keyifli hem de yararlıdır. Renkli kağıt ve makaslar ile yapılan kolajlar da yaratıcılık ve hayal gücü için oldukça uygun bir etkinliktir. Evde yapılan basit deneyler, oyun hamuru oynamak ya da birlikte yemek veya kurabiye yapmak da hayal gücünü geliştiren eylemler arasında yer alır. Ancak bu aktiviteler yapılırken çocuk asla zorlanmamalı ve de onun isteklerine göre hareket edilmelidir. Ancak bu şekilde istenilen verim alınabilir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x