Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Şiddet Davranışları Nedeni

Çocuklarda Şiddet Davranışları Nedeni

Çocuklar sevimli sözleri ve hareketler ile içimizi ısıtıyor olsa da iletişim becerilerinin henüz gelişmemiş olması sebebi ile farklı şekillerde kendilerini ifade edebilmektedirler. Çocuklarda şiddet davranışları nedeni de genellikle bu özdenetim eksikliği ve henüz gelişmemiş olan iletişim becerisi sebebi olarak kısaca ifade edilebilir. Çeşitli travmalar ve maruz kalınan durumlar neticesinde görülebilen bu sorun karşısında ebeveynler profesyonel olarak yardım alarak soruna çözüm getirebilirler. Kendileri gibi gerçek olan fotoğraflarıyla kadınlar açısından en doğru web adres. Saldırgan davranışlar sergileyen çocuklar, saldırganlık kavramında tanımlananın aksine karşıdakine zarar verme kastı bulunarak yapmamaktadırlar. Bir çocuk şiddet davranışı gösterdiği takdirde, amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü her çocuk oyun arkadaşını incitmek niyeti ile iterek düşürmemektedir. Bu nedenle şiddet davranışında bulunan çocuğun psikolojisi iki şekilde incelenebilir. Araçsal saldırganlık göstermek bunlardan ilki; ikincisi ise düşmanca saldırganlıktır. Araçsal olarak şiddet davranışı gösteren çocuk bu hareket neticesinde belli bir amaca ulaşmayı hedeflemektedir. Çocukların dil ve sosyal yetenekler bakımından yeterli olmaması şiddet davranışına itebilir. Küçük çocuklar özellikle bu nedenle şiddet gösteren eylemlerde bulunabilmektedir. Düşmanca yapılan şiddet davranışında ise sadece zevk için; kasıtlı olarak yapılan eylemler görülür.

Çocuklarda Saldırganlık

Çocuklarda saldırganlık, altta yatan çeşitli sorunların habercisi olabilir. Psikolojik rahatsızlıklar neticesinde çocuk çeşitli davranış bozuklukları gösterebilir. Çocuklarda şiddet davranışı bu bozukluklardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Saldırganlık şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlıkların nedeni ise genellikle bu durumlar olabilir;

  • Öfke problemleri
  • Travma
  • Zihinsel rahatsızlık
  • Stres

Çocuklarda öfke problemi saldırgan davranışlarda bulunmanın en sık rastlanan nedenlerinden birisidir. Karşılaştığı durum ile uygun şekilde başa çıkmayı öğrenmemiş olan çocuk bu nedenle tepkisini öfke ile gösterebilir. Küçük çocuklar çoğunlukla okulda akranları tarafından zorbalığa maruz kalarak öfke sorununa neden olabilir. Bunun yanı sıra ebeveynlerinin tutumu çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Zihinsel rahatsızlıklar çocukların kendisini ifade etmede zorluk yaşaması sebebi ile saldırgan davranmalarına neden olabilir. Otizm de bu kategoride yer almakla birlikte kendini ifade etmek üzerine bir çıkar yol bulamayan çocuk şiddete eğilim gösterebilir. Stresli bir aile ya da okul yaşantısı çocuğun şiddete maruz kalmasına ve buna eğilim göstermesine neden olan faktörler arasındadır. Travmalar bu konuda nadir görülen nedenlerden birisi olsa da çocuklarda saldırgan davranış gösterme üzerine oldukça etkili durumlardan birisidir.

Çocuklarda Şiddet Davranışları Tedavisi

Çocuğunuzda gözlemlediğiniz şiddet davranışları ile başa çıkmak için uzmanlar tarafından önerilen yöntemler bulunmaktadır. Bunlar oldukça basit olmakla birlikte çocuğunuzun kişisel gelişiminde çok büyük etkileri bulunur. Çocuğunuzun saldırgan olmayan, örnek davranışlarını fark ederek bunları övmek bu konuda oldukça yararlı olacaktır. Çocuğunuzun örnek davranışları neticesinde gurur duyduğunuzu dile getirmek onu şiddet içermeyen davranışlara yöneltecektir. Çocuğun şiddet içeren davranışları ilgi istediği manasına gelebilir. Bu noktada olumsuz davranışları yanıtsız bırakarak olumlu olanlar neticesinde ilgiyi yöneltmek yararlı olmaktadır. Çocuklarda şiddet davranışları tedavisi için profesyonel psikolog yardımı almak ise en etkili yol olup kısa sürede sonuç almanıza yarayacaktır.

5 1 Puan
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x