Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Terk Edilme Korkusu

Çocuklarda Terk Edilme Korkusu

Terk edilme korkusu anne ve babalar tarafından genellikle pek farkında olunmayan durumlardan birisidir. Bir kaygı çeşidi olan çocuklarda terk edilme korkusu pek çok nedenle meydana gelebilir. Çocuklar için ciddi ve en büyük korkulardan birisidir. Çocuğun içten içe kaygılanarak davranış bozukluklarında bulunduğu görülebilir. Korkuyu fark etmek çocuk için en büyük korkularından birisine çare bulmak adına çok büyük bir adım ve iyiliktir. Çocuklar genellikle bu korku sebebi ile anne veya babasının kendisini reddettiği düşüncesine kapılır. Bu sebeple derin bir öfke duyar. İntikam amacı ile çeşitli davranışlarda bulunmakta birlikte suç işleme eğilimi bulunur. Öncelikle bilinmesinde fayda vardır ki çocuğun ebeveynler tarafından yaramazlık ya da yanlış olarak nitelendirilen hareketlerinin çözümü için terk etme tehdidinde bulunulmamalıdır. Şaka yollu dahi olsa bu söylemlerde bulunmak çocukta bu algının oluşmasına sebebiyet verebilir. Bırakıp gitmek ya da sokağa atmak; birilerine vermek gibi sıkça rastlanan ifadelerde bulunmamak çok önemlidir. Genellikle bu gibi cümleleri kullanmak bu korkunun kaynağını oluşturur.

Çocuklarda Terk Edilme Korkusu Neden Olur?

Ebeveynlerin farkında olarak veya olmayarak yaptığı kimi hareketler terk edilme korkusuna neden olmaktadır. Bu sebeple söylenen ya da söylenmesi düşünülenlere dikkat edilmesi gerekir. Çocuklarda terk edilme korkusu neden olur bakılacak olursa tartışma esnasında sıklıkla buna mahiyet edecek cümleler söylendiği görülecektir. Genellikle bırakıp gitme tehdidi ile uslu durmasını sağlamak amacı ile çocuklara tepki verildiği görülmektedir. Sorunlar gerektiği gibi konuşularak çözülmeli herhangi bir tehdit ya da öfke nöbeti ile karşılık verilmemelidir. Bunun yanı sıra anne ve babalar aslında iyilik yaptıklarını düşünerek bazı davranışlarda bulunabilir. Neticesinde ise çocukta terk edilme korkusu meydana gelebilir. Özellikle çalışan ebeveynler çocuklarını bir şey söylemeden bakıcıya emanet ederek yalnız bırakmaktadır. Çocuğun bu durumu olumsuz karşılayacağından endişelenerek yapılan bu davranış yerine çocuk ile paylaşılarak zemin hazırlanmalıdır. Aynı şekilde akrabalara da bırakırken buna dikkat edilmesi gerekir.

Çocuklarda Terk Edilme Korkusu Nasıl Çözülür?

Çocuklar ile aile arasındaki güven anneyle arasındaki doğum ilişkisinden başlamaktadır. Henüz anne karnında kurulan bu güçlü bağ çevresel etkenler ile değişiklik gösterebilir. Aile hiçbir davranışta bulunmasa bile gelişimin bir parçası olarak çocuk terk edilme korkusuna sahip olabilir. Her ne nedenle olursa olsun çocuklarda terk edilme korkusu nasıl çözülür merak edilmektedir. Anne ve baba çocukları arasındaki güven bağını güçlendirmeye çalışarak duruma çözüm getirebilirler. Çocuğun hisleri ile empati kurarak onu anladığını hissettirmek gerekir. Çocuğun bir birey olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Küçük olduğu için söylenenleri unutacağı algısına kapılmamak gerekir. Bunun neticesinde söylenen sözcüklere dikkat edilmesi büyük önem taşır. Ciddi korku ve kaygı bozuklularında ise bir çocuk psikoloğu ile iletişime geçmek çocuk için oldukça faydalı olacaktır.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x