Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi, çocukların ebeveynlerinin yardımı veya hatırlatması olmadan kendi başına tuvalete gidebilmesi sürecidir. Bu eğitim onların henüz alışkın olmadıkları bu gizemli süreci tanımalarına ve kontrol etmelerine yardımcı olur. Ayrıca korku ve kaygı düzeylerini azaltır. Tuvalete gidebilmek, bağımsızlık ve bireysellik değerlerini güçlendirir ve uygundur. Birçok kültürde kendi kendine yeterliliğe doğru ilk adım olarak görülür. Çocukların tuvaleti algılayabilmeleri, tutabilmeleri ve tuvalete varabilmeleri için belirli nörolojik ve duygusal gelişimlere ulaşmış olmaları gerekir. 18-36 aylık çocuklar için tuvalet eğitimine başlanması tavsiye edilir. Ancak, bireysel farklılıklar gibi durumlardan dolayı sürenin çocuktan çocuğa değişebileceğini unutmamanız önemlidir. Çünkü çocukların gelişim hızları birbirinden farklı olabilir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verirken Dikkat Edilecekler

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusu sıklıkla merak edilen bir sorudur. Tuvalet eğitimine başlamadan önce, çocuğun ıslak ve kuru arasındaki farkı bilmesi gerekir. Önce çocuğa tuvalet üzerinde oturması öğretilir. Tuvalet eğitimine başlamak için kasların ve sinir sisteminin iyi gelişmiş olması gerekir. Bu açıdan çocuklarda tuvalet eğitimi en az 2 yaşında olacak şekilde başlamalıdır. Bir çocuğa tuvalet eğitimine başlamak için, ebeveynler öncelikle bazı durumları kontrol etmelidir. Tuvalet eğitimine temel yaklaşım, çiş, kaka, tuvalet, kuru ve ıslak gibi kelimelerin anlamlarını ve bu sözcükler arasındaki ilişkiyi öğretmek ve güçlendirmektir. Ayrıca çocuğunuzun bezi gün içinde kirlenirse hemen ve beklemeden değiştirmelisiniz. Bu altını temizleyecek ve çocuğunuzun kirlenmesini önleyecektir. Bunun yanı sıra tuvalette otururken istediğini yapmasına ve oynamasına izin verilmelidir. Bezsiz dolaşmasına izin verilmeli ve bu süre içinde kaçırma olursa kızılmamalı ve cezalandırılmamalıdır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Verilirken Yapılan Yanlışlar

Çocuğa tuvalet eğitimi verirken bazı hatalar yapılabilir. Bu açıdan ebeveynler çocuklarını dikkatle gözlemlemeli ve tuvalet eğitimine hazır olup olmadıklarını dikkatlice belirlemelidir. Çocuklar, başka bir çocuk, kız kardeş veya erkek kardeş ile karşılaştırılarak erkenden zorlanmamalıdır. Tuvalet eğitimi, ebeveyn sabrını gerektiren, gece çocuğu uyandırmak, ıslanırsa yatağını temizlemek gibi birçok görevi içeren bir süreçtir. Bu nedenle tuvalet eğitimine anne baba kendini iyi hissettiğinde başlamak uygun olabilir. Çocuğun uygun zamanı tercih etmesi de önemlidir. Çocuklar taşınma, kardeş doğurma, anaokuluna başlama vb. süreçlerde zorlanabilirler. Anne babaların tuvalet eğitiminde sabırlı olmaları çok önemlidir. Bazen çocuklar tuvalet eğitimini tamamladıklarını söylediklerinde gerileme davranışı gösterebilirler. Bu gibi durumlarda sakin olmanız ve çocuğa baskı yapmadan yaklaşmanız gerekir. Ayrıca gündüz kontrolüne ulaştıktan sonra gece geçilmelidir. Çocuklara tuvalet eğitimi için 6 aya kadar günlük sağlık kontrolleri tamamlanabilir. Öte yandan gece tuvalet eğitimi 4 ila 5 yaşına kadar sürebilmektedir. 5 yaşından sonra yatak ıslatma devam ediyorsa, öncelikle çocuğunuzun fiziksel olarak memnuniyetsiz olup olmadığını belirlemelisiniz. Ayrıca gerekirse çocuğunuz için bir psikiyatristten yardım almalısınız.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x