Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Denizli Çocuk ve Oyun Terapisi

Denizli Çocuk ve Oyun Terapisi

Denizli çocuk ve oyun terapisi çocuk danışanlar için sağlanan bir hizmettir. Farklı nedenler ile çocukların oyun terapilerine ihtiyaç duyabilmesi mümkündür. Çocuk ve oyun terapileri bu alanda eğitim alan terapistler tarafından sağlanmaktadır. Çocuklarla doğru şekilde iletişim kurulması, terapi anında hareketlerin gözlemlenmesi ve buna yönelik tedavilerin yönetilmesi için terapistlerin uzmanlık alanı oldukça önemlidir. Tüm süreç çocuk odaklı yürütülmektedir. Ancak tedavinin doğru şekilde ilerlemesi ve istenilen sonuçların alınması için yakın çevrenin, ebeveynlerin görüşleri de oldukça önemli olur. Bu nedenle çocuk ve oyun terapilerinde yakın çevrenin desteği mutlaka alınmaktadır.

Çocuk ve Oyun Terapisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Denizli çocuk ve oyun terapisti birden fazla konu nedeni ile başvurulabilecek bir uzmandır. Çocukların gelişim dönemlerinde bazı konular nedeni ile psikolojileri olumsuz etkilenilir. Örneğin bir yakının kaybedilmesi ya da herhangi bir şiddet olayının yaşanması çocukları etkileyebilmektedir. Bunun dışında aşağılanma, anne ve babanın boşanması, hiperaktiflik gibi durumlarda da yine oyun terapistlerine ihtiyaç duyulur. Günümüzde siber zorbalık gibi konular nedeni ile de yine bu tedaviler gerçekleştirilebilir. Bazı çocukların sosyal ortamlarda kendini kötü hissetmesi, çekingenlik yaşaması da olağan bir durumdur. Bu durumlar da çocuk terapistlerine başvurmak için bir neden olabilir. Çocuk terapistleri, çocuklar ile iletişim kurarken onların dilini kullanılır. Çocukların iletişim dili ise oyundur. Oyun terapisi sırasında da farklı yöntemler kullanılarak çocuklarla gerekli iletişim sağlanır. Bu şekilde de çocukların sahip olduğu problemlere, bu problemlerin nedenlerine ve de çözümlerine ulaşılabilir. 3 ile 11 yaş arasında uygulanan çocuk ve oyun terapileri çocukların konfor alanlarında gerçekleştirilir. Kendileri tarafından oluşturulan oyun alanları çocukların konfor ve güven alanları olarak nitelendirilebilir.

Çocuk ve Oyun Terapisinde Kullanılan Yöntemler

Oyun terapilerinde birden fazla yöntem kullanılabilmektedir. Denizli oyun terapisti de danışanlarına göre farklı yöntemler belirleyebilmekte ve tedaviyi sürdürebilmektedir. Oyun terapistlerinin kullanıldığı pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler ise yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş olarak ayrılabilmektedir. Yönlendirmeden kasıt ise çocuktur. Örneğin çocuk merkezli oyun terapisinde çocuk terapistinin herhangi bir etkisi bulunmaz. Çocuk, terapi boyunca kendi isteklerine göre hareket eder ve süreci yönetir. Diğer bir yöntem ise deneyimsel oyun terapisidir. Bu da çocuğun oyununu kendi kurduğu, çeşitli rollere büründüğü ve de istediği zaman oyun terapistini oyuna dahil ettiği anlamında gelir. Çocuk terapistine de oyun içerisinde bir rol veren çocuk genellikle terapist üzerinde kendini açıklamaya çalışır. Bu durumda da tüm yöntemlerde olduğu gibi terapistin gözlemleri oldukça önemlidir. Çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimi güçlendirmeyi amaçlayan filial oyun terapisi yöntemi ise yaygın olarak kullanılan diğer bir yöntemdir. İletişimin arttırılması amaçlanmaktadır. Denizli oyun terapisi danışanlara ve ebeveynlerin yönlendirmelerine göre biçimlenmektedir. Buna yönelik yöntemler yani yaklaşımlar değişebilir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
1
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x