Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Depremden Sonra Zihin Ve Ruh Sağlığımızı Nasıl Koruruz?

Deprem, engellenemeyen fakat önlendiğinde büyük riskleri yok ederek mal ve can güvenliğini korur. Deprem için birçok önlem alınmaktadır. İnsanlar bilinçli bir hale gelerek depremde ne yapılması gerekiyor ise yapmalıdır. Deprem için ne kadar büyük önlem alınırsa alınsın depremin şiddeti büyük veya küçük de olsa her zaman insanlar üzerinde etki bırakmıştır. Bıraktığı etki herkesin üzerinde farklıdır. 

Deprem herkesin üzerinde farklı etki bıraksa da aslında baktığımız zaman depremin hissettirdiği duygu durumları insanlar üzerinde aynıdır. Yani genel olarak insanlar üzerinde korku, panik, endişe gibi durumlara sebebiyet vermektedir. Deprem anından sonra zihin ve ruh sağlığımızı korumak bu noktada çok önemlidir. 

Zihin Ve Ruh Sağlığını Korumanın Yolları

Her birey depremden korkmakta ve aynı zamanda da farklı etkilenmektedir. Deprem anından sonra çocuklar ve bireyler farklı tepkiler verebilmektedir. Bu sebeple de depremden sonra farklı şeylere yönelmekte fayda vardır. Etkilenen bireyler deprem yerinden ani bir şekilde uzaklaşmaları gerekmektedir.

Depremden sonra oluşabilecek duygu değişimlerine karşı ve ruh sağlığımızı koruyup etkilenmemek amacıyla bireylerin farklı şeylere yönelerek onları uygulaması gerekmektedir.

Depremden sonra zihin ve ruh sağlığını korumanın yollarına bakacak olur isek,

  • Depremden sonra farklı ruh hallerinde olabiliriz. Deprem sonrasında yaşanılan olaylardan çok fazla etkilenmemek amacıyla bireylerin biraz uzakta durması gerekir.,
  • Deprem sonrasında hayatımızda birçok değişiklikler baş göstereceğinden dolayı örneğin uyku problemleri, yeme alışkanlıkları ve dalgınlık gibi sorunlarla karşılaşılacaktır. Bu gibi durumlarda ise bireylerin normal hayatlarına dönmesi biraz zaman alacaktır.
  • Depremden sonra ruh ve zihin sağlığını korumak çok önemlidir.  Bu sebepten ötürü ise bireylerin haberlerden uzak durup biraz normalleşmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde sosyal hayatlarına geri dönememektedirler. 
  • Bireyler depremlerden çok fazla etkilendiği için daha içe dönük olabilirler. Bu sebepten dolayı da normale dönebilecek şeylerle ilgilenmesi gerekir.
  • Bireylerin normal hayata dönmeleri biraz zor olduğu için de genel olarak hayatta çoğu şeyden korkmaktadırlar. Bu sebepten ötürü de bireyler çoğunlukla spor yaparak ruh ve zihin sağlığını koruyabilir.
  • Bireyler yoga ve meditasyon yaparak biraz deprem sorunlarından uzaklaşarak kendini daha iyi ve güvende hissedebilir. Bu durumlardan biraz olsun uzaklaşmak bireyleri rahatlatır.
  • Bireylerin haberlerden tamamen uzaklaşması da çok yanlıştır. Çünkü depremde olan olaylardan haberdar olmak gerekmektedir. Aksi takdirde ise bireyler haberleri görmeyerek kendilerini daha kötü hissedebilir.
  • Bireylerin depremden sonra uyku sorunları oluşabilir. Gece uyumakta zorlanabilir, sabah uyanmakta zorlanabilir. Bireylerin bir an önce uyku düzenini düzeltmesi gerekmektedir. Uyku düzenini kontrol altına alması durumunda bireyin durumu daha iyiye gidecektir.
  • Birey deprem sonrasında sağlığını daha çok arka plana atmaktadır. O sebeple de birey sağlıklı beslenmeyip bitkin düşmektedir. Deprem sonrasında depremden çok fazla etkilendiği için kendini çok fazla önemsemez. Bireyler yeme alışkanlığını değiştirerek sağlıklı beslenmelerinde fayda vardır.
  • Bireylerin deprem sonrasında ruh ve zihin sağlığını koruyabilmesi amacıyla bireyler aile ya da arkadaşlarıyla iletişim halinde ya da haberleşmesi ile bu son durumlarda çok faydası olacak ve bireye katkı sağlayacaktır. Bireyler o yüzden ara ara ailesi ya da arkadaşlarıyla konuşmalıdır.
0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x