Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR terapisi nedir sorusu travma tedavisinde etkili olduğu gösterilen ve birçok bilimsel araştırmadan geçmiş bütünleştirici bir psikoterapi yaklaşımı şeklinde cevaplanabilir. Ayrıca literatürde diğer psikiyatrik bozuklukların ve fiziksel belirtilerin EMDR ile tedavi edilebildiği yer almaktadır. EMDR, göz hareketlerinin duyarsızlaştırılması ve yeniden yapılandırılması olarak tanımlanır. İngilizce tanımının kısaltması olan ve bu şekilde tanınan EMDR, giderek daha popüler hale gelmektedir. Özellikle travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde etkilidir. TSSB, savaşa, doğal afetlere, trafik kazalarına, fiziksel istismara ve cinsel istismara maruz kalan kişilerin yaşadığı travma sonrası stres ve sürekli stresi tanımlayan bir bozukluktur. EMDR hem TSSB tedavisinde hem de hipnozda kullanılan oldukça faydalı bir tedavi tekniğidir.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

EMDR hipnotik bir yöntem değildir. Bu açıdan EMDR terapisi boyunca danışan bilinçlidir. Önceki deneyimlerin anıları danışan ile onaylanır. Ardından, hedefin hafızasına ulaşılırken danışanlara karşılıklı uyarım verilir. Bu uyaranlar göz hareketleri, her iki kulaktan işitilebilir uyaranlar veya çift yönlü dokunsal uyaranlar şeklinde olabilir. Bu karşılıklı uyaranlar bu tedavinin ana yöntemidir ve sonucu etkiler. Bu uyaranlar beynin iki yarım küresi arasında bir geçiş yaratır. Bu, olumsuz deneyimlerin depolanmasına çok daha hızlı erişmenizi sağlar. Böylece ürkütücü anılarınız yerine, güvende ve güçlü olduğunuza, kendinizi koruyabileceğinize, kendinize güvenebileceğinize dair yeni bilgiler oluşturulur. Sonuç olarak, sekiz aşamalı ve üç yönlü bir protokol kullanılır. Hedef, danışanın karşılaşabileceği benzer sorunlar karşısında deneyimlediği, geçmiş anıları yeniden işleyerek yabancılaştırdığı, mevcut semptomları tedavi ettiği olumlu inanç ve duygulardan geliştirilir. Bu sayede danışan, gelecekte yeni bir bakış açısıyla yönlendirilen eylemler sergilemektir. EMDR terapisi sonrasında iyi bir sonuç almak için ise doğru eğitim almış iyi bir psikolog tercih etmeniz önemlidir.

EMDR Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

EMDR hangi hastalıklarda kullanılır sorusu merak edilen bir diğer sorudur. EMDR terapisi, zihinsel sağlık problemlerinde beynin bilgi işleme sisteminin rolünü vurgulayan psikoterapiye bütünsel bir yaklaşımdır. Bu terapi yöntemi, olumsuz duygular ve inançlar gibi işlenmemiş hafızayı hedefler. Psikolojik sorunlar, işlevsiz ve korunmuş travmatik belleğin bir sonucu olarak kavramsallaştırılır. EMDR tedavisi, travmatik hafızanın kapsamlı bir şekilde işlenmesine ve onun zararsız hafızasına odaklanır. Bu terapi yöntemi öncelikle şiddetli kaygı için kullanılır. Ancak artık birçok zihinsel durum için kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. EMDR’nin kullanıldığı hastalıklar ise oldukça geniştir. EMDR terapisi ile travmatik olayların trajik etkileri ortadan kaldırılabilir. EMDR terapisinin etkili olduğu bir diğer alan ise olumsuz yaşam deneyimidir. Ayrıca yaşadığınız travma ve olumsuz yaşam olayları birçok duruma neden olduğu için, bu durumlar EMDR terapisi ile tedavi edilebilir. Ayrıca bu terapi yöntemi aile içi çatışmalar, boşanmalar ve okuldaki zorlu olaylar gibi kritik deneyimler ve fobiler için de etkilidir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x