Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Ergenlik Döneminde Çocuklar Neden Kendine Zarar Verir?

Ergenlik Döneminde Çocuklar Neden Kendine Zarar Verir?

Gençler arasında sıklıkla görülmekte olan kendine zarar verme aileleri endişelendirmektedir. Ergenlik döneminde sıklıkla yaşanmakta olan bu durum karşısında neler yapılmasını gerektiğini bilmek çok önemlidir. Kollar genellikle en sık zarar verilen bölgelerdendir. Çizme ve kanatma sıklıkla görülmekle birlikte; genellikle jilet, iğne ve ataç gibi cisimler kullanılarak yapılmaktadırlar. Batırma ve yakma gibi can acıtıcı eylemler de gerçekleştirilmektedir. Elit, seksi ve vip olan  bayanlara ulaşmanın en doğru web adresi. Bir insanın kendisine fiziksel bir zarar vermesi diğer kişiler için anlaması oldukça zordur. Acı verici bir niteliği de sahip olmasından dolayı çocuğunun kendine zarar vermekte olduğunu gören aileler çok büyük endişeye düşmektedirler. Bileklerde, kollarda ve bacaklarda yaralanmalar şeklinde görülebilmektedir. Ergenlik döneminde gerçekleşme ihtimali daha fazla olan ya da artan bu davranış karşısında mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir. Gençler bu durumu gizleyebilmek adına görünmeyen kısımlarda gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle de aileler uzun süre farkına varmaya bilmektedir. Genellikle sebep olarak rahatlama hissi gösterilmektedir. Öfke ve hayal kırıklığı karşısında rahatlatıcı bir olumsuz yönelim olarak görülebilmektedir. Buna ek olarak his elde etmeye çalışmak amacıyla da gerçekleştirilebilmektedir. Asıl sebebin anlaşılması için bir uzman tarafından tahlil edilmesi gerekir.

Ergenlik Döneminde Kendine Zarar Verme Davranışı

Ergenlik dönemi, kişinin hayatında oldukça önemli bir süreçtir. Fiziksel ve ruhsal olarak gelişim bu dönemde oldukça önemli aşamalardan geçer. Aynı zamanda duygusal, cinsel ve sosyal gelişimin de gerçekleştiği bir dönemdir. Bu dönemde stres unsurlarını varlığı konusunda farkındalık kazanılmaktadır. Bu nedenle de gelecek ve hayata dair çok çeşitli kaygılar duymaya başlayabilirler. Ergenlik döneminde kendine zarar verme de bu nedenle meydana gelebilen olumsuz durumlardan birisidir. Kişi bu sırada herhangi bir ölüm isteği duymaksızın sadece dokuya zarar verme eylemini gerçekleştirir. Sosyal çevrede kendisini uyumsuz hissetmekte olan ve tahammülsüz olan kişi kesme eylemini gerçekleştirerek rahatlamaya çalışabilir. Bu sorunun çözümü için ise profesyonel bir yardım almak yararlı olmaktadır.

Kendine Zarar Verme Tedavisi

Duygusal acı, öfke, kaygı ve suçluluk gibi duygular ile baş edememe neticesinde gerçekleşebilen kendine zarar vermenin çeşitli nedenleri bulunur. Madde kullanımı, ailede bir psikiyatrik hastalık öyküsü, intihar girişimi geçmişi ve depresyon gibi nedenler bunlardan bazılarıdır. Kendine zarar verme tedavisi için ise bu nedenlere yönelik bir çözüm süreci gerekmektedir. Baş edilemeyen olay ve nedenlere karşı neler yapılacağı üzerine odaklanan bir tedavi benimsenir. Aile içi sorunlardan kaynaklanan bir sorun yaşandığı takdirde ise aile terapisi de önerilebilir. Çok ciddi psikiyatrik bir hastalık neticesinde meydana geldiği fark edilebilir. Bu nedenle mutlaka bir uzman ile irtibata geçerek en kısa sürede çözüm yoluna gidilmesi gerekir. Bilişsel davranışçı terapi bu rahatsızlığın çözümünde en etkili kullanılan yollardan birisi olarak ön plana çıkmaktadır.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x