Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

EVLİLİK SORUNLARI

Evlilik, kadın ve erkeğin aile kurmak amacıyla bir araya gelerek başlattığı sonrasında ise paylaştığı eş rollerini gerektiği gibi yerine getirerek devam etmekte olan bir birlikteliktir. Fakat bazen kişilerden bir veya ikisininde sahip olduğu geçmiş travmaları, birliktelik öncesi sahip olunan güven sorunları ve terk edilme korkuları, cinsel problemler gibi sayıları artan nedenler sebebiyle sunduğu agresif veya pasif davranışlar neticesinde evlilik sorunları ortaya çıkmaktadır. Doğru bir destek ile çözüme kavuşamayan bu sorunlar zaman içerisinde büyüyerek evlilik çıkmazına girmektedir.

GEÇMİŞE DAYANAN TRAVMALAR

Geçmiş travmaları, kişilerin önceki ilişkilerinde yaşadığı aldatılma, terk edilme gibi güven sorunlarının yanı sıra taciz veya şiddet gibi kişilerin ilişki kurma becerisini derinden etkileyen olayların yarattığı bir etkidir. Yaşanan bu kötü tecrübeler neticesinde ortaya çıkan travmalar ise kişilerin yeni beraberliklerinde de büyük bir problem olarak gündeme gelmektedir. 

Aile kurumuna dahil olmadan önce kişiler kendilerinde bu travmaların mevcut olduğunu fark etmeyerek evlenmesi kaçınılmaz evlilik sorunlarını meydana getirmekte ve evliliğin ilk aylarında bile anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

EVLİLİKTE CİNSEL PROBLEMLER

Evlilik bir çok anlam da eşlerin ortak bir noktada buluşmasına dayanmaktadır. Çiftlerin her ikisininde beğendiği ve birlikte karar vererek izlediği filmin veya yenilen yemeğin sonunda eşlerin bu paylaşımlarında mutlu olmasına benzer olarak cinsellikte de ortak haz paylaşımlarının olması oldukça önemlidir. 

Çiftlerin her ikisininde cinselliğe karşı olması sebebiyle cinsellik olmadan devam eden evlilik örnekleri olduğu gibi cinsellikte istediği doruğa ulaşamadığı için boşanan çiftler de yadsınamayacak kadar fazladır. Bu anlam da eşlerin birlikte rol aldığı diğer tüm aktiviteler de olduğu gibi cinsel isteklerin de ortak haz paydasını göz önüne almadan kişisel zevk ve isteklerine cevap araması evlilikte cinsel problemleri meydana getirmektedir.

“Kendimi kullanılmış gibi hissediyorum.” Veya “bu yaşadığımız cinsellik olamaz.” Gibi cümleler ile cinsel problemlerin ortaya çıktığı ve evlilik dinamiklerini sarstığında evlilik terapisi gibi uzman bir görüş alarak hem kendinizi hem eşinizi mutlu edecek yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. 

EVLİLİK TERAPİSİ

Evlilik birliği içerisinde çiftlerin zaman zaman görüş ayrılıklarına düşmesi her ne kadar normal olarak karşılansa da bu sürecin uzun sürmesi ve artık anlaşmazlıkların sert rüzgarlar estirdiği bir döneme girilmesi de o kadar yıpratıcı olmaktadır. Aile dinamiklerinin sağlıklı bir şekilde ilerlediği, anlaşmazlıkların hemen çözüme kavuştuğu kısacası yaşanan problemlerin azami seviyeye indiği bir evliliğe sahip olmak ise evlilik ve aile terapisi ile imkansız değildir.

Evlilik terapisi alarak ilişkinizin temelinde hayyatan stres, depresyon, cinsellik, işsizlik, travamalar veya diğer nedenleri tespit edebilir terapi sayesinde çözüm yolları bulabilirsiniz.

Siz de evliliğiniz de bahsettiğimiz veya daha farklı sorunları yaşıyor çözüm yolunu bulamıyorsanız Psikolog … ile iletişime geçerek yaşadığınız sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x