Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

EVLİLİKTE İLETİŞİM PROBLEMLERİ

İletişim, hayatın her alanında birbiriyle karşılıklı bir paylaşımda bulunmak isteyen her birey için gereklidir. Özellikle evlilik gibi iki kişinin sürekli aynı yerde yaşadığı ve ortak bir hayatı paylaştığı birlikteliklerde, iletişim olmazsa olmaz bir faktördür.

Beklentiler

Her iki tarafın farklı beklentilerinin olması ve bu beklentilerin diğer tarafça karşılanmaması; beklenti içerisindeki eşte kızgınlık, kırgınlık gibi duygulara sebep olabilir ve nihayetinde de iletişim problemleri ortaya çıkar. Beklentilerimiz arttıkça bizim hissettiğimiz duygular da partnerimize yüklediğimiz yükler de artmaktadır. Beklentiyi açıkça ifade etmemek beraberinde suçlama, küsme, surat asma gibi iletişimi olumsuz etkileyen birçok faktörü de beraberinde getirebilmektedir.

Yetersiz İletişim

Çiftler arasında zamanla iletişim miktarı azalabilir veya yüzeyde kalabilir. İletişimin yetersiz olması, duygusal bağın zayıflamasına ve sorunların çözümünde zorluklara neden olabilir. Eşler her zaman birbirlerini çok iyi tanıdıklarını, akıllarından geçen her şeyi bildiklerini düşünürler. Oysa karşısındaki kişinin düşündüklerini biliyormuş, beynini okuyormuş gibi davranmak yanlıştır.

Geçmişe Takılı Kalmak

Evlilikte en çok yapılan iletişim hatalarından biri de geçmişe takılı kalmaktır. Geçmişte yaşanmış ve sorun çıkmasına neden olmuş bir olayın konuşma içerisinde tekrar açılması, eşleri o an konuşulan konudan uzaklaştırarak, sorunun çözülmesine engel olur.

Eleştiri ve Suçlama

Eleştiri ve suçlama, iletişimde defansif bir ortam yaratır. Birbirinizi eleştirmek veya suçlamak yerine, duygularınızı ifade etmek ve yapıcı bir şekilde iletişim kurmak önemlidir. Sen Dili, iletişimde karşı tarafa suçlama veya eleştiri içeren bir dil kullanımıdır. Bu tarzda, kişi genellikle karşısındaki kişiyi direkt olarak suçlar veya genellemeler yapar.

Her çift ilişkisinde mutsuz değildir ancak her ilişki de hep aynı mutlulukla devam etmez. Eğer ki evlilikte etkili iletişim kuruluyorsa karşılaşılan sorunlarla daha kolay baş ederiz. Diğer taraftan hissedilen eksiklikler onarılmazsa bundan karı koca olarak çiftler olumsuz etkilenir.

Evlilikte iletişim problemleri, her iki tarafında birbirini dinlemesi, söylediklerine önem vermesi ve iletişim kurarken yıkıcı değil yapıcı bir tavır takınması ile çözülebilir. Ancak iletişim problemlerini aşmanın yolu her iki tarafında çaba harcamasından geçer. Yalnızca bir tarafın düzgün bir iletişim için çaba sarf etmesi iletişim problemlerini çözmeye yetmez.

 

 

Ayşe Zeynep HARMANDAROĞLU

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x