Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Flört Şiddeti Nedir?

Partnerlerden birinin diğerine karşı fiziksel, cinsel, sosyal ve sanal/dijital temelli, baskı ve kontrol etme odaklı uyguladığı şiddettir.

Özellikle 15-20 yaş arasında yaygın olarak görülen flört şiddeti, fiziksel ve duygusal olarak zarar verici ve yıkıcı eylemlerdir.

  • Flört şiddetinde kurban olan taraf, ilişkide neler olduğunun ve kendisine flört şiddeti uygulandığının bilincine varmayabilir.

Flört Şiddeti Çeşitleri Nelerdir?

Fiziksel Şiddet

  • Şiddet uygulayan kişinin mağduru fiziksel saldırgan davranışları ile kontrol almaya çalışmasıdır. İtme, vurma, vurmak üzere el kaldırma, tokat atma, yumruk atma, kesici ya da delici aletlerle veya yakıcı maddelerle tehdit etme ve yaralama, bir obje fırlatma fiziksel şiddet tipleri arasında sayılabilir. Fiziksel şiddet her zaman yara izi bırakmaya bilir veya dışarıdan fark edilmeyebilir.
  • Flört Şiddeti sadece fiziksel şiddet değildir!

Psikolojik, cinsel, sosyal ve dijital şiddet de fiziksel şiddet kadar zarar vericidir.

Cinsel Şiddet

  • Cinsel ilişkide tarafların onayı esastır. Cinsel şiddet kadının onay vermediği bir cinsel ilişkiye erkek tarafından zorlanması ve cinsel içerikli taciz, tehdit, hakaret veya saldırıya maruz kalmasıdır.
  • Bu davranışlar sözlü ve yazılı olarak veya sanal ortam aracılığı ile gerçekleştirildiklerinde de cinsel şiddet olarak değerlendirilir.

Psikolojik Şiddet

Duygusal şiddet olarak da adlandırılan psikolojik şiddet kadınların üzerinde baskı, üstünlük ve kontrol oluşturmak için uygulanan aşağılama, yalnızlaştırma, değersiz hissettirme, davranışlarımızı kısıtlama, suçlama, tehdit etme gibi davranışlardan oluşur.

Sosyal Şiddet 

Sosyal flört şiddeti, bir partnerin diğerinin sosyal ilişkilerini kısıtlaması, kontrol etmesi ve sosyal çevreden soyutlamasıdır.

Israrlı Takip Nedir?

Bizi fiziksel veya psikolojik olarak korkmuş ve çaresiz hissettiren, güvenliğimizden endişe duymamıza neden olan, doğrudan ya da bir iletişim aracı ile tekrarlanan her türlü eylemdir.

Dijital Şiddet

Bir partnerin teknolojik araçları diğerini kontrol etmek için kullanması ve bu araçlar aracılığıyla tehdit etmesidir.  

 

Sultan DAİLLİ

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x