Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Gülmenin Faydaları Nelerdir?

Kahkaha ve gülmek, en iyi ilaçtır. Endorfin salınımından kas gelişimine kadar gülmek, beden ve zihin için benzersiz faydalar sağlar. Gülmenin faydaları, ruh halini iyileştirmenin, rahatlamaya destek olmanın ve öz saygıyı artırmanın çok ötesine geçer. Ne de olsa gülmek, insanın doğasında var. Bebekler bile nasıl güleceklerini bilirler. Bu eylem, çoğu zaman olumlu duygular ile alakalıdır. Gülmenin yararları hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık. 

Gülmenin Faydaları

Bazı zamanlar yüksek sesle gülme alışkanlığımızı kaybedebiliriz. Ancak ne zaman yüksek sesle gülsek ya da en azından gülümsesek, organizmamız bu durumun getirmiş olduğu olumlu etkiyi anında hisseder. Gülmenin faydaları ise şunları içerir:

Endorfin Salgılatır

Gülümsediğiniz zaman, yüzünüzdeki kasların, kemiklerin ve sinirlerin hareketi beyne bir sinyal gönderir. Bunun sonucunda ise endorfin salgılamanız söz konusu olur. Bu bileşen ise önemli bir sağlık hormonudur. Rahatlık hissi, iyi ruh hali, neşe ve hatta ağrıların giderilmesinden sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Kahkahanız yalnızca birkaç saniye olsa bile etkileri iki saat kadar vücutta hissedilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Gülmenin faydaları arasında bir diğeri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kahkaha ile salınan endorfin hormonu, stresi azaltmaya ve vücuttaki bağışıklık hücrelerinin artmasına yardım eder. Bunlar direkt olarak bağışıklık sistemini etkiler. Dolayısıyla virüs ve bakteri gibi durumlara karşı vücut en iyi şekilde korunur. 

Kalp Sağlığını Destekler

Güldüğünüz zaman kan akışınız artar ve bu durum ise damarların işlevini iyileştirir. Vücuttaki yoğunluk arttıkça c-reaktif miktarı azalarak, kalp krizi ve çeşitli damar hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali minimize edilir. 

Akciğerleri Temizler

Gülmenin faydaları arasında akciğerleri temizlemesi de yer alır. Ne kadar çok gülerseniz, organizmaya giren ve çıkan hava miktarında artış oluşur. Oksijen dolaşımındaki çoğalma, vücudun daha fazla karbondioksiti ve onunla beraber diğer olumsuz bileşenleri akciğerlerden yok etmesini sağlar. Gülme, iyi bir detoksifikasyon yöntemi olarak öne çıkar. Akciğerlerinizi korumak ve temizlemek için bol bol gülmeyi deneyebilirsiniz.

Cildi İyileştirir

Güldüğünüz zaman 12-24 arasında yüz kasınız çalışır. Kahkaha yoğun ise bu sayı 84’e kadar çıkabilir. Bütün bu hareketler sırasında bir miktar kalori yakılır. Ancak bir diğer önemli husus ise yüz cildinin daha sıkı kalmasına, kırışıklık ve ifade çizgilerinin önlenmesine yardımcı olmasıdır.

Sindirimi İyileştirir

Sindirim sağlığını teşvik etmesi de gülmenin faydaları arasında dikkat çeker. Gülmek, yüz kaslarının haricinde karın kaslarını da harekete geçirir. Bu hareketler ise sindirim sistemi üzerinde hafif bir masaj etkisi yaratır. Sindirim sürecini kolaylaştıran gülme eylemi, vücuttan toksinlerin atılmasına da yardım eder. Bununla beraber kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulmasına da destek olur.

Kan Basıncını ve Kolesterolü Düzenler

Yüksek tansiyon problemi direkt olarak stres ile ilişkilidir. Gülmek, rahatsızlık ve sinirlilik düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olarak esenlik duygusunu beraberinde getirir. Ayrıca kan akşını düzenler ve kan damarlarının temizlenmesine olanak tanır. Bu da çeşitli kan basıncı sorunları ve kolesterol problemleri gibi durumları önler. 

Benlik Saygısını Yükseltir

Gülmenin faydaları listesinde belik saygısını yükseltmesi de yer alır. Gülümsemek, ruh halini iyileştirmenin özgüveni geliştirmenin en kolay yollarından biridir. Bundan dolayı benlik saygısı üzerinde olumlu etkiler bırakır. 

Güvene Dayalı İlişkiler Kurmaya Destek Olur

Bir insana gülümsemek, daha fazla empati ve güven oluşturmanın anahtarlarından biridir. Yüzünüzdeki bir gülümseme, diğer insanları yargılamadan onları en sıcak şekilde karşılamak istediğinizi ifade eder. Bundan dolayı da insan ilişkilerinin geliştirilmesinde de gülümsemenin önemli bir yeri vardır diyebiliriz. 

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x