Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Halüsinasyon Belirtileri Nelerdir? Neden Halüsinasyonlar Görürüz?

Halüsinasyonlar, birisi zihninin dışında olmayan şeyleri gördüğünde, duyduğunda, kokladığında, tattığında veya hissettiğinde ortaya çıkar. Şizofreni hastalarında yaygındır ve genellikle sesler duyma olarak deneyimlenirler. Bazı insanlar bir akıl hastalığıyla ilgili olmayan halüsinasyonlar yaşayabilir. Hangi şartlar da bulunsanız da bayanlara elden ödemeye öncelik verin. Halüsinasyon belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız ve bu konuda endişeleniyorsanız derhal bir uzmanla görüşün. Ciddi bir akıl sağlığı sorununuz olabileceğinden dolayı gerekirse bir ambulans çağırın.

Halüsinasyonlar sizi gergin, paranoyak ve korkmuş hissettirebilir ve güvenebileceğiniz biriyle birlikte olmak önemlidir. Bu arada, aşağıdaki bilgiler, neden oluştukları ve neler yapabileceğiniz dahil olmak üzere tipik halüsinasyon türlerini açıklamaktadır:

  • Sesler duymak
  • İlaca bağlı halüsinasyonlar
  • Halüsinasyonlar ve uyku
  • Ateşi olan çocukların yaşadığı halüsinasyonlar

Halüsinasyonlar ayrıca aşırı yorgunluk veya yakın zamanda yaşanan yasların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bunlar ve diğer nadir nedenler burada ele alınmamaktadır.

Halüsinasyon Belirtileri: Sesler duymak

Zihinde sesler duymak, şizofreni gibi rahatsızlıkları olan kişilerde en sık görülen halüsinasyon türüdür. Sesler kritik, tamamlayıcı veya tarafsız olabilir ve potansiyel olarak zararlı komutlar verebilir ve hatta kişiyi konuşmaya dahil edebilir.

Deneyim genellikle çok üzücüdür, ancak her zaman olumsuz değildir. Sesler duyan bazı insanlar onlarla yaşayabilir ve onlara alışabilir veya onları hayatlarının bir parçası olarak görebilirler. Yakın zamanda yaslı insanların sesleri duyması alışılmadık bir durum değildir ve bu bazen sevdiklerinin sesi olabilir.

Sesler duymakla ilgili pratik tavsiye

Sesler duyuyorsanız, endişelerinizi doktorunuzla görüşün. Gerekirse sizi bir psikiyatriste sevk edecektir. Bu, ciddi bir akıl hastalığınız olup olmadığını belirlemede önemlidir.

Bir psikiyatriste görünmenin utanılacak bir tarafı yoktur ve erkenden kapsamlı bir şekilde değerlendirilip tedavi edilmesi önemlidir. Sesler şizofreniye bağlıysa, tedavinize ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar iyi olur.

Aşağıdaki tavsiyeleri de faydalı bulabilirsiniz:

  • Diğer ses duyanlarla konuşun.
  • Seslerinizi tartışmaya açık olun.
  • Seslerin nereden, neden geldiğini ve onları neyin tetiklediğini anlamaya çalışın.

İlaca bağlı halüsinasyon belirtileri

İnsanlar, amfetamin, kokain, LSD veya ecstasy gibi yasadışı uyuşturuculara aşırı derecede maruz kaldıklarında halüsinasyonlar yaşayabilir. Halüsinasyonlar, aniden almayı bırakırsanız, alkol veya uyuşturucudan çekilme sırasında da olabilir.

İlaca bağlı halüsinasyonlar genellikle görseldir ancak diğer duyuları etkileyebilir. Halüsinasyonlar, ışık veya soyut şekillerin parlamalarını içerir veya hatta bir hayvan veya kişi şeklini alabilir. Daha sıklıkla, kişinin etrafındaki dünya hakkındaki algısını değiştiren görsel çarpıklıklar meydana gelir.

Bu halüsinasyonlar kendiliğinden olabilir veya uyuşturucuya bağlı psikozun bir parçası olarak ortaya çıkabilir. Uzun süreli kullanımdan sonra şizofreniye neden olabilirler.

Bazı insanlar esrarı “kendilerini sakinleştirmek” ve psikotik semptomlarını hafifletmek için kullanırlar, ancak uzun vadede esrarın psikozu daha da kötüleştirdiğini fark etmezler. Aşırı alkol kullanımı ayrıca psikotik durumlara, halüsinasyonlara ve demansa da yol açabilir.

İlaç tedavisi

Çeşitli reçeteli ilaçlar bazen halüsinasyonlara neden olabilir. Yaşlı insanlar özellikle risk altında olabilir. İlaçların neden olduğu halüsinasyonlar doza bağlı olabilir ve genellikle ilacı almayı bıraktığınızda kaybolur.

Ancak, önce doktorunuzla konuşmadan ve gerekirse bir psikiyatrist tarafından değerlendirildikten sonra ilaç almayı asla bırakmayın. İlacın sizi nasıl etkilediği konusunda doktorunuzla konuşun, böylece başka bir ilaca geçme olasılığını tartışabilirsiniz.

Halüsinasyonlar ve uyku

İnsanların uykuya dalarken (hipnogojik) veya uykudan uyanmaya başlarken (hipnopompik) halüsinasyon görmeleri nispeten yaygındır.

Sesli halüsinasyon görebilir veya hareket eden nesneler gibi var olmayan şeyleri veya bir kişi gibi oluşturulmuş bir görüntü görebilirsiniz (insanlar hayalet gördüklerini düşünebilirler).

Ateşi olan çocuklarda halüsinasyonlar

Halüsinasyonlar bazen ateşi olan çocuklarda ortaya çıkabilir. Çocuğunuz vücut ısısı 37,5C üzerinde hasta ise ve halüsinasyon gördüğünü düşünüyorsanız, doktorunuzu arayın.

Bu arada sakin olun, çocuğunuzu serin tutun ve ona güven verin. Onları bol sıvı içmeye teşvik edin ve onlara parasetamol veya ibuprofen verin (çocuğunuzun yaşına göre doğru dozu ve sıklığı öğrenmek için her zaman hasta bilgilendirme broşürünü okuyun ve verdiğiniz ilaçlara alerjisi olup olmadığını kontrol edin). Halüsinasyonlar birkaç dakika sonra geçmelidir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x