Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Kardeş Kıskançlığı İçin Öneriler Nelerdir?

Kardeş Kıskançlığı İçin Öneriler Nelerdir?

İlk doğan çocuğunuz evin bebeği gibi davranılmasına alışık olabilir. Bu durumda tüm dikkatinizin veya ilginizin bölünmesi çocuğunuzu rahatsız edebilir. Evin küçük çocuğunu kıskanan ilk çocuğun bu tavırları siz ebeveynleri şaşırtmamalıdır. Kardeş kıskançlığı için öneriler bulmak bu konuda size yardımcı olabilir. Daha büyük çocuğun sevildiğini ve önemli olduğunu hissettirmeniz gerekir. Yeni doğan çocukla ilgili iyi bir şeyler yaptığında onu övmeniz bunlardan birisi olabilir. Bu konuda uzmanlar tarafından önerilen birçok davranış bulunuyor. Çocuğunuza vakit ayıramamanızın sebeplerini yeni bebeğin ihtiyaçları ile ilişkilendirdiğiniz takdirde kıskançlığı körüklüyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için seninle oyun oynayamayız çünkü bebeği uyutmam ya da beslemem gerekiyor gibi nedenler göstermemek gerekir. Bu durumda kendisine vakit ayrılamayan çocuk bebeği suçlamaya başlayacaktır. Bunun yerine farklı ifadeler seçerek kıskançlığın önüne geçmede ilk adımı atabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuza yeterli vakti ayırarak da kıskançlığının önüne geçerek kardeşler arası iletişimi iyileştirebilirsiniz.

Kardeş Kıskançlığını Azaltmak İçin İpuçları

Çocuklar büyüdükçe işler daha da zorlaşabilir çünkü aralarında rekabet meydana gelebilir. Bu durumda kıskançlık ve rekabetle baş edebilmek için bazı ipuçlarını bilmek yararlı olabilir;

  • Çocuklar arasında yaşanan tartışmalar neticesinde sorumluluğu ikiye bölmeyi deneyin. Kavgayı kim başlatmış olursa olsun mağdur veya kurban fark etmeksizin bu iletişim sorununun çözülmesi adına eşit sorumlulukları bulunduğunu hatırlatın.
  • Çocukların kıskançlık duyduğunu fark ettiğiniz zaman bunun için aşırı tepki vermemeyi deneyin. Bazen birbirini kıskanmanın normal olduğunu hatırlatarak bunu kabul edin.
  • Çocukları karşılaştırmaktan kaçınarak olası kıskançlıklara zemin hazırlamayın. Bir çocuk matematikte diğerinden daha iyi olabilir. Büyük olan çocuk genellikle küçük olandan daha hızlı koşar. Yetenek veya davranışları karşılaştırmaktan kaçınarak yalnız kendilerini geliştirmeye odaklanmalarını sağlayın. Kendileri ile yarışarak geçen yıla ya da birkaç aya göre daha iyi olup olmadığına yoğunlaşabilirsiniz.
  • Çocuklara şaka mahiyetinde bile olsa negatif kabul edebilecekleri takma isimler ile seslenmekten kaçının. Çocukları eğlenceli bile olsa bu tarz etiketler ile isimlendirmek aralarında kıskançlığa neden olabilmektedir.
  • Kardeş kıskançlığı konusunda bir başka dikkat edilecek husus ise çocuklara eşit zaman ayırıyor olmaktır. Eşit zaman olmasa bile çocuğun kalbinizde bir yeri olduğunu ve ayırt etmeden onları sevdiğinizi bilmesine özen gösterin.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Anlaşılır?

Ebeveynlerden uzaklaşma bu durumda en sık rastlanan belirtilerden birisidir. En belirgin belirtilerden birisi ise kardeşe karşı şiddet göstermek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şiddet fiziksel ya da sözlü olarak değişebilmekle birlikte bu durumun nedenleri üzerine eğilmek gerekir. Altını ıslatma ve parmak emme gibi davranış bozuklukları özgüven sorunlarına işaret edebilir ve bu durumda kardeşi ile arasındaki iletişimin incelenmesi tavsiye edilir. Çocuğun tutumlarında hırçınlık gözlemliyorsanız kıskançlık olma durumuna karşı kardeşleri gözlemlemeniz faydalı olabilir. Kardeş kıskançlığı çözümü için profesyonel psikolog yardımı alarak siz de en sağlıklı şekilde durumu çözebilirsiniz.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x