Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

‘Mansplaining’: Anlamı, Kökeni ve Nasıl kullanılacağı

Bir erkeğin, haksız yere bir kadının konu hakkındaki cehaletini varsayarak küçümseyici bir tonda yaptığı açıklamaya mansplaining denir.

Mansplaining Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Mansplaining terimi, ingilizce man (adam) ve explain (açıklamak) sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Bazı kaynaklar mansplaining’i birine bir şeyi aptal olduğunu düşündürecek şekilde açıklama eylemi olarak tanımlar; özellikle bir erkek bir kadına zaten bildiği bir şeyi açıkladığında kullanılır.

Mansplaining Nasıl Doğdu?

Mansplaining, Rebecca Solnit tarafından 2008 yılında “Erkekler bana bazı şeyleri açıklıyor” başlıklı makalesini yayımladığında ortaya atılan bir terimdi. Bu kavram, bir adamın Rebecca’nın tanınmış bir yazar olduğunu çok iyi bildiği ve yeni kitabı hakkında okuduğu eleştiriyi onun için özetlemekte ısrar ettiği bir partideki deneyiminden doğdu. Söz konusu adam onun sözünü o kadar çok kesmişti ki, açıkladığı kitabın yazarının onun olduğunu açıklamasına fırsat vermemişti.

O halde mansplaining, bir kadına bir şeyi küçümseyici bir şekilde açıklayan ve bunu çok yanlış bir şekilde yapan bir erkeğin eylemidir, çünkü büyük olasılıkla konuya hakim bile değildir, ancak kadını sadece kadın olduğu için düzeltmeye çalışır.

Daha derinlemesine mansplaining: Bir mansplainer nasıl belirlenir?

Mansplaining, kadın cinsine güvensizlik ve kendini sınırlama konusunda talimat vererek, erkeksi güveni aşırı derecede teşvik eder.

Şu anda, kadınlar  daha güçlü bir özgüvene sahipler. Dünyanın ortak yaratıcısı ve doğal lideri olarak dünyada hak ettikleri yeri işgal ediyorlar. İşte bu yüzden cinsiyet eşitsizliği giderek azalıyor. Hepimizin daha iyi bir toplumda yaşaması için manipüle etmeye son vermesi gerekiyor. 

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x