Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Overthinking (Aşırı düşünmek) Nedir ve Nasıl Durdurulur?

Hepimiz sorunlara sahibiz. Bazıları fare kadar küçük, diğerleri fil kadar büyük. Hayat önümüze hangi sorunları çıkarırsa çıkarsın, hepsinin ortak bir noktası var. Biz onları düşünüyoruz. Bunları sürekli kafamızda taşır, onlar için endişelenir, olası sonuçlarını ve çözümlerini düşünürüz. Şafaktan alacakaranlığa. Pekala, depresyona yol açabilen bu tür “aşırı” düşünmeye overthinking denir. Bir şeyi çok fazla veya çok uzun süre düşündüğümüzde aşırı düşünmenin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Geçmişte farklı davransaydık nelerin değişeceğini düşünüyoruz. Ve bu konu hakkında ne kadar çok düşünürsek, o kadar felç oluruz ve korku bizi o kadar çok sarar.

Fazla Düşünme Belirtileri

Aşırı düşünmek, genellikle faydadan çok strese neden olan sağlıksız bir alışkanlıktır. İş, sağlık, aile veya ilişkiler hakkında herkes bazen bir süre düşünür, ama bunun fazlası zararlı. Aşırı düşünmenin ana belirtileri şunlardır:

  • Geçmişte kalmak
  • Hatalarımızı zihnimizde tekrar etmeye devam etmek
  • Kontrol edemediğimiz şeylere takılıp kalmak
  • Hoş olmayan konuşmaları tekrarlamak
  • Zihinsel yorgunluk
  • En kötü durum senaryosunu hayal etmek
  • Bir sürü olumsuz düşünce
  • Başka bir şey düşünememe

Aşırı Düşünceden Nasıl Kurtuluruz?

Aşırı düşünmek, genellikle olumsuz düşüncelerin bir tür kısır döngüsüdür. Bu kötü alışkanlıktan nasıl kurtuluruz?

1. Dikkatinizi dağıtacak bir şey bulun

Keyif aldığınız aktivitelerle meşgul olun veya beyninizi meşgul edecek ve düşüncelerinizi değiştirecek yeni bir şeyler yapmaya başlayın. “Kafanı kapatabileceğin” ve rahatlayabileceğin bir şey. Örneğin, bisiklet gezisi, sıcak bir banyo veya parkta yürüyüş olabilir.

2. Meditasyon

Meditasyon binlerce yıldır varlığını sürdürüyor ve psikolojik, fizyolojik ve ruhsal faydalar gösteriyor. Bu durumda meditasyon, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacaktır. Düzenli meditasyonu günlük yaşamınıza dahil ettiğinizde, kısa sürede olumlu değişiklikleri fark etmeye başlayacaksınız. Tek ihtiyacınız olan 5 dakika ve sessiz bir yer.

3. Küçük ve büyük problemler

Birkaç yıl içinde lastiğinizin patlamasının veya telefonunuzun kırılmasının gerçekten bir önemi olmayacağını unutmayın. Küçük ve neredeyse önemsiz sorunların büyük ve önemli engellere dönüşmesine izin vermeyin. Bunları gereksiz yere kafanızda tutmayın.

4. Kendinize başarılarınızı hatırlatın

Kendinizi farklı düşüncelerden oluşan bir döngünün içinde bulduğunuzda durun, bir kağıt ve bir kalem (veya cep telefonu) alın ve geçen hafta başardığınız en az beş şeyi yazın. Bu sayede zihninizi de meşgul edecek ve kendinizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmış olacaksınız.

5. Farklı bak

Bazen sakinleşmek ve düşüncelerimizi çözmek için bir adım geri çekilmemiz ve olaylara farklı bakmamız gerekir. Bir soruna veya belirli bir duruma başka bir kişinin gözünden bakmaya çalışın. Belki de bu sayede, tam bir bayağılığı aslında var olmayan bir soruna çevirdiğinizi göreceksiniz.

6. Yardım isteyin

Hiçbir şey size yardımcı olmuyorsa ve giderek daha çaresiz ve endişeli hissediyorsanız, yardım istemekten korkmayın. Birisiyle düşünceleriniz, sizi neyin rahatsız ettiği ve zihninizi meşgul eden şeyler hakkında konuşun. Bir uzman psikolog ile de iletişime geçebilirsiniz.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x