Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Psikolojik Mide Bulantısı Nedenleri

Psikolojik Mide Bulantısı Nedenleri

İnsan vücudu günlük hayatında karşılaştığı tüm olaylara tepki verir. Ancak normal kabul edilen veya farklı nedenlere dayanan durumların psikolojik nedenleri olabilir. Örneğin belirli bir kişi ya da olay karşısında kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kişinin gizlediği veya bastırdığı düşünce ve duygular, çeşitli fiziksel hastalıklarla kendini gösterebilir. Psikolojik mide bulantısı, bastırılmış duyguların ortaya çıkma yollarından biridir. Her mide bulantısı psikolojik değildir, ancak bu durum, iletişim sorunları olan kişilerde yaygındır. Psikolojik mide bulantısının nedenleri arasında kaygı sorunları, aşırı stres ve panik ataklar ilk sıralarda yer almaktadır. Kişi bir aşamada yaşadığı olumsuz deneyimler nedeniyle bu duyguları daha güçlü hissetmeye başlayabilir.

Psikolojik Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı genellikle bazı fiziksel durumların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Doğal bir süreçle, soğuk algınlığı vb. hastalığın yüzeysel bir belirtisidir. Ancak bu durum psikolojik olarak da kendini gösterebilir. Psikolojik mide bulantısı genellikle şiddetli stres ve korku ile ortaya çıkar. Bireyin zihinsel durumu, vücut üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. Bu açıdan kişinin ruh hali çok sağlıklı değilse vücuttaki bu durum birçok şekilde kendini gösterebilir. Yoğun strese tepki olarak kaygı, çeşitli psikolojik ve fiziksel semptomlara neden olabilir. Örneğin, topluluk önünde konuşmaya çekiniyorsanız, sizin için önemli olan bir sunumdan önce heyecanlanmanız normaldir. Ancak bu kişilerin önüne çıkmadan önce kalp ve solunum hızındaki artışa mide bulantısı ekleniyorsa, bu durum psikolojik olabilir. Psikolojik mide bulantısına neden olabilen kaygı bozuklukları birkaç başlık altında incelenebilir. Bu rahatsızlıkların her birinin aslında mide bulantısının nedeni olduğu düşünülür ancak çeşitli durum ve olaylar sonucunda ortaya çıkar. Bu açıdan psikolojik mide bulantısı nedenleri arasında panik atak, anksiyete, fobi, travma sonrası stres bozukluğu, anoreksiya nevroza ve blumia nevroza sıralanabilir.

Psikolojik Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Psikolojik mide bulantısı nasıl geçer sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. Psikolojik mide bulantısı ile normal mide bulantısı birbirine çok benzer. Bu yüzden arasında ayrım yapmak çok zor olabilir. Bu yüzden, psikolojik mide bulantısının teşhisi çok geç olabilir ve bu nedenle tedavisi biraz zaman alabilir. Mide bulantısı olan kişiler bunun fiziksel bir hastalık olduğunu düşünürler, bu yüzden tabii ki hastanenin farklı bölümlerine giderler ancak mide bulantısının başlıca nedenleri korku ve kaygıysa, bu hiçbir işe yaramaz. Bu noktada profesyonel bir psikolog desteği şarttır. Bu açıdan bu sorun, ruh sağlığınızı ve hayatınızı etkilemeden hemen önce bir uzmana görünmek gerekir. Özellikle anoreksiya nervoza veya blumia nervozadan mustarip kişiler için bir an önce tedaviye başlamak ve hastanın iyileşmesine müdahale etmek çok önemlidir. Bu süreçlerin üstesinden gelmek için psikolojik desteğe ihtiyaç vardır. Özellikle genç erişkin kızlarda kilo takıntısına bağlı psikolojik bulantıya acil müdahale olmazsa hastanın birkaç ay içinde fiziksel ve psikolojik olarak direnci düşer.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x