Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri birçok ebeveyn tarafından araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Psikologlar, teşhis koymak için çocuklarda bazı belirtilerin olmasını ve bunların ne kadar süreyle devam ettiğine bakmaktadırlar. Bunun için öncelikle çocuk ve de ailesi y da öğretmeni ile görüşmeler ve psikolojik teknik ve de testlerden yararlanmaktadırlar.
Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri genel olarak bu durumun hem sosyal yaşantısının hem de eğitimin nasıl etkilendiği, davranışların ne süredir devam ettiği, zarar verici davranışlarının olup olmadığı yönünde incelenmektedir.
Ebeveynler, kimi zaman iş yaşamı kimi zaman da günlük hayatın koşuşturmasında bazı belirtileri erkenden fark edememektedirler. Ancak özellikle okul dönemindeki çocukların sınıf öğretmenleri, rehberlik öğretmenleri tarafından gözlemlenmesi sonucunda aileler bilgi sahibi edilmektedir. Bu nedenle düzenli bir şekilde okul ziyaretlerinin yapılması ve buna önem verilmesi, öğretmenler ile görüşülmesi son derece önemlidir. Hem çocuğun daha iyi takip edilmesini hem de olası bir durumda tedbir alınmasını sağlamaktadır. Özellikle okullarda görevli olan rehberlik ve psikolojik danışmanlık ya da birebir sürekli olarak eğitim veren sınıf öğretmenlerinin önerilerine dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Gözlemlenebilecek Psikolojik Sorunlar

Çocuklarda gözlemlenebilecek psikolojik sorunlar ve bu sorunların belirtileri için bazı davranış biçimlerine dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Bunların arasında ilk olarak bir çocuğun iki haftadan uzun bir süre içine kapanık olması ve üzgün hissetmesi yer almaktadır. Sonrasında ise:

 • Geceleri ya da gündüz saatlerinde altını ıslatması
 • Tırnak yeme, deri soyma,
 • Bazı tiklerin gelişmesi,
 • Göz teması kuramama,
 • Korku ve kaygıların günlük hayatı etkilemesi,
 • Yalnız uyumaktan korkma,
 • Anne-babanın öleceğinden korkma
 • Yaşıtlarına göre öğrenmede zorluk yaşaması,
 • Odaklanma problemi yaşaması,
 • Ani ruh hali değişimleri yaşaması,
 • Konuşma bozukluklarının ortaya çıkarak sosyal hayatı etkilemesi gibi belirtiler bulunmaktadır.

Bu gibi sorunlar var ise ailenin çocuğu için bir psikolojik destek alması önerilmektedir.

Uygulamada Çocuk Psikolojisi Testleri Nelerdir?

Psikolojik muayenelerde uzmanlar tarafından birtakım testler yapılmaktadır. Çocuk psikolojisi testleri genel olarak çocukların zihinsel, duygusal ve de bedensel gelişimlerini incelemektedir. Bu testler genel olarak çocuğun yaşına göre uygulanmaktadır.
Bu testler kapsamında pedagoglar ve de psikologlar tarafından dil gelişim testleri, zekâ testleri gibi bilimselliği kanıtlanmış uygulamalar yapılmaktadır. Çocuğun psikolojik sorunlarının belirlenmesi için bu testler de kullanılarak tanı ve teşhis konulmaktadır. Bu nedenle bir uzman desteği almak son derece önemlidir.
Çocukluk döneminin sağlıklı geçmesi hem ergenlik hem de yetişkinlik dönemlerinde daha sağlıklı bir bilince ve psikolojiye sahip olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle olası bir durum ya da şüphe var ve belirtiler de mevcut ise ivedilikle bir psikologdan ya da psikiyatrdan destek alınması tavsiye edilmektedir. İmago Psikoloji olarak çocuk psikolojisi kapsamında hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2 1 Puan
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x