Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

PSİKOTİK SENDROMLAR

 

  1. Ekbom Sendromu:

Kişinin özellikle derisinin, bazen vücudunun diğer bölümlerinin parazitler veya diğer mikroorganizmalar tarafından istila edildiğine karşı sanrısal inanışla karakterize bir durumdur. Hastalık genellikle 55-68 yaşlarında ortaya çıkar, erkek kadın oranı 1/2dir. Hastalığın ortalama süresinin 3 yıl olduğu söylenmekle birlikte birkaç on yıl süren vakalar da bildirilmiştir.

  1. Othello Sendromu:

Partnerin sadakatsizliği ve kıskançlık sanrıları ile karakterize bir sendromdur. Sendrom, isminin kökenini Shakespeare’in trajik karakterinden almaktadır. Hastaların eşlerine ya da partnerlerine yönelik sanrısal düzeyde kıskançlıkları vardır. Rastgele olaylara, konuşmalara, yanlış yerleştirilmiş ev eşyalarına dayanarak kanıtlar toplarlar. Erkeklerde daha sık görülür ve genellikle 40’lı yaşlarda başlar.

  1. Van Gogh Sendromu:

Bedensel bir organın bir kısmının ampütasyonuna atıfta bulunan bir durumu tanımlamak için ‘’Van Gogh sendromu’’ tabiri kullanılır. Burada eylem ne olursa olsun, amacın ölüm olmaması açısından intihar girişiminden farklıdır. Kendini yaralama eylemleri sırasında bu bireylerin “psikotik analjezi” olarak adlandırılan bir durumda oldukları görülmüştür. Yapılan bir araştırmada psikiyatri yatan hastalarının yaklaşık %4’ünün kendini yaralama girişiminde bulunduğunu gösterilmiştir.

Film Önerileri

  • Smile 2022
  • The Silence of the Lambs1991
  • Pysco 1960

Hazırlayanlar: Mehmet Mustafa Düdükçü – Oğuzcan Süslü

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x