Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Geçmişten günümüze kadar ki olan dönemlerde insanlar hep farklı kültürler ve farklı coğrafyalarda yaşadıkları için renkler insan psikolojisine olan yansıması da birbirinden bağımsız olmuştur. Her insanın renkler üzerindeki etkisi psikolojiye yansımıştır.  Renkler insanların duygularını yansıtmada, düşüncelerini özgürce ifade etmede ve o günkü ruh halini yansıtmada giydiği kıyafetlerle ya da kullandığı eşyalardaki renklerle yansıtmada birer araç olarak görmüştür. Bu noktada ise örnek verecek olur isek bir insan yasta ise ya da morali bozuksa bu duyguyu yansıtabilmek için siyah rengini tercih eder. Bir başka ifadeyle ise eğer mutlu hissediyor ise ve bu duyguyu karşı tarafında hissetmesini istiyor ise genellikle sarı rengi tercih eder.

Sarı Rengi

Sarı renk mutluluğu temsil eder. Mutlu olmak isteyen bireyler özellikle yaz günlerinde bu renkleri tercih eder. Sarı renk özgürlüğün temsilcisidir. Özgür ruhlu olan bireylerin tercih edeceği bir renktir. Kıyafetlerden tutun da ev eşyalarına kadar bir sürü kişi mutluluğun, özgürlüğün ve bağımsızlığın rengi olduğu için bu rengi tercih eder ve kullanır.

Kırmızı Renk

Kırmızı renk insan psikolojisinde her ne kadar aşk rengi olarak görülse de aslında öyle değildir.  Kırmızı daha çok âşık olup da kavuşamayanların rengi olarak tarihe geçmiştir. Kırmızı aşkın rengini temsil etse de hırs, ihtiras, öfkenin rengi olmuştur. Kırmızı renk insan psikolojisinde aşkın rengi olarak değil de tutkunun rengi olarak kalmıştır.

Siyah Renk

İnsanlar günlük hayatında genel olarak siyah rengini daha çok kullansa da aslında siyah renk karanlığı temsil eder. Siyah rengini insanlar günlük hayatlarında tercih ederken ve kullanırken genellikle morali bozuk olduğunda ya da biri öldüğünde yas tutulduğunda giyilen renk olarak ifade edilebilir. Bu da insan psikolojisinde aslında siyah rengin sadece olumsuz duygular yarattığı düşüncesi oluşur. Aynı zamanda siyah renk kimilerine göre asil bir renk iken kimilerine göre ise yalnızlığı temsil eder. 

Mavi Renk

Mavi insan psikolojisine bıraktığı etkilere baktığımızda aslında huzur, sakinlik gibi duyguların olduğunu görürüz. Genelde bu sebepten ötürü de insanlar bir olay yaşadıkları zaman birilerine anlatmak yerine sessiz, sakin ve huzurlu yerleri tercih edip uzaklaştıklarını görürüz. Bu yerler de genelde deniz kenarları ya da gökyüzünü izlemektir.

Yeşil Renk

Yeşil renk genellikle doğayı vurgular. Yeşil rengi seven insanlar genellikle doğayı severler ve doğa ile iç içe yaşamayı sever. Bu sebeple de genellikle kır ve yeşillik yerlerde yaşamayı tercih ederler. Yeşil renk aynı zamanda insan psikolojisinde hem para hem de otoriteyi ifade ettiğini söyleyebiliriz. Otoriteyi seven kişiler yeşil renk şeyleri sever ve kullanırlar.

5 1 Puan
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x