Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Sismofobi Deprem Korkusu

Fobiler çok fazla sayıda olmakta ve kişilerin hepsini aynı semptomlar ile etkilemektedir. Bir fobi, engelleyici davranışlara neden olabileceği gibi, hızlı tepki vermemiz gereken bir duruma yakalanırsak sağlığımız için de tehlikeli olabilir.

Deprem Fobisi Nedir?

Bazı zamanlar hastalar baş dönmesi ve mide bulantısından anksiyete ataklarına ve derin depresyona kadar çok çeşitli semptomlar ile hastanelere gelmektedir. Bu konuda etkili olan sorunun meydana gelen yıkıcı depremin sonucu olması da sismofobi deprem korkusu sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Genel olarak, sismofobi deprem korkusu fobisine yaklaşmak, onu açığa çıkarmak ve ötesine geçmek çok iyi bir fikirdir. Özellikle bu fobi, insanların yüzleşmesi için çok daha zorlu olabilir. Bu fobinin pek çok nedeni ve bununla başa çıkmak ve üstesinden gelmek için pek çok yöntem bulunmaktadır.

Sismofobinin Ortaya Çıkma Nedenleri?

Genelde sismofobi deprem korkusu en yaygın nedeni bir depremle yaşamaktır. Aynı zamanda diğer afetlerin tersine deprem uyarı yapılmadan meydana gelebilir. Bir anda her şey yolunda iken, bir sonraki anda, tüm dünya hareket edebilir. Depremlerin bu öngörülemeyen yönü de birçok kişinin bununla ilgili bir fobi geliştirmesine sebep oluyor.

Kişi deprem anında çok korkunç bir şey yaşadıysa, Sismofobi kapma şansı da artar. Yıkıma tanık olmaktan, yaralanmaya ya da başka birinin yaralandığını görmeye kadar pek çok yaşanan olay sonucu fobidir. Bir depremin görüntülerini izlediğiniz zaman yoğun bir duygusal tepkiye bürünüyorsanız. Bir kamyon ya da rüzgar nedeniyle yer her sallandığı zaman gerginleşiyorsanız. Bunların hepsi sismofobi deprem korkusu belirtileri olabilir.

Sismofobi Deprem Korkusu Nasıl Yenilir?

Genelde maruz kalma terapisi fobilerle başa çıkmanın en etkili yolu olduğundan, deprem fobisi bir meydan okumayı temsil etmektedir. Burada tek sorun, örümcek fobisinin aksine, kişiyi bu konuda duyarsızlaştırmak için tam bir deprem yaratamazsınız.

Bunun sonucunda da kişi kendini bir depremin içinde bulunduysa, fobiyle başa çıkmanın yollarıyla birlikte bu korkunun kökenini hedef almak daha yaygın olmaktadır. Birçok fobinin, ölüm ya da kalıcı yaralanma korkusu gibi bir şeye kökten bir korkusu bulunmaktadır. Altta yatan bu korkulara yaklaşıldığı zaman da, deprem fobisi kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Temel korkuyu hedeflemenin yanında depremler hakkında konuşmak ve depremleri izlemek de insanları daha az fobik hale getirmek için çok sık kullanılan bir teknik olmaktadır. Bu durumda depreme yeniden maruz kalma yöntemi ile fobinin en azından kısmen de olsa üstesinden gelinme şansı çok daha yüksektir.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x