Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Sosyal Fobi

Temelde kişinin başkaları tarafından gözetlenme, yargılanma ve toplum içinde küçük düşme korkusudur. Literatürde Sosyal Anksiyete Bozukluğu ya da Toplumsal Kaygı Bozukluğu olarak da geçmektedir. Kişide başlıca; küçük düşme, dışlanma, kırıcı eleştiriye maruz kalma, insanları kırmaktan korkma ve bu korkularının başkaları tarafından anlaşılmasından çekinme şeklinde görülmektedir.

Sosyal Fobinin başlıca çeşitleri

Özgül sosyal fobi, yaygın sosyal fobi ve performans anksiyetesi. Özgül sosyal fobide, kişi sadece kendisine göre bazı spesifik konularda sosyal kaygı duyar. Yaygın sosyal fobide, kişide neredeyse tüm sosyal ortamlarda uzun süreli sosyal kaygı görülür ve çok rastlanan bir türüdür. Performans anksiyetesi ise kişinin sunum yapma gibi sadece performansa dayalı eylemleri yaparken ortaya çıkan kaygıdır.

Sosyal fobiyle baş etmede

Beslenme, uyku, egzersiz ve hobi edinme gibi faaliyetlere önem vermek süreci olumlu etkiler. Alkol ve kafein tüketiminden olabildiğince kaçınılmalıdır. Aile, akraba veya arkadaş desteği sosyal fobinin hafiflemesinde ve atlatılmasında katkı sağlayabilir. Sosyal fobiyi yenmenin bir süreç olduğunu asla unutulmamalı ve kişi kendine yüklenmeden küçük ama ısrarlı adımlarla ilerlemelidir.

 

 

Kader GÜNGÖR

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x