Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Toksik Bir İlişkiden Kurtulmanın Yolları

Her bağlantıda potansiyel olarak zehirli bir nitelik vardır. Toksik ilişkiyi durdurma zamanı geldiğinde, toksik türden sağlıksız bir ilişkinin bağlarından kurtulmak zor olabilir. Bu yazıda, sağlıksız aşk ilişkilerine son vermekle ilgilenenlerin kullanabileceği seçeneklerden bazılarını tartışacağız.

İki kişi birbiriyle mutlu ve sağlıklı bir ilişki içinde olduğunda, birbirlerinin en iyi yanlarını ortaya çıkarabilirler. Bu uyumlu ilişkiler sadece sevgi üzerine değil, aynı zamanda güven, saygı ve empati üzerine kuruludur. Öte yandan, toksik ilişkiler, kişinin iyi bir ilişkide yaşayacağının tam tersi olan yorgunluğa yol açar. Popüler inanışın aksine, çok daha yaygın olan sağlıksız ilişkilerde eşlerden biri bunun tüm cephelerde (fiziksel, duygusal ve zihinsel) çok zorlayıcı olduğunu fark eder. Bir eşin bir ilişkinin zarar verici ve zehirli yönlerine maruz kalması, onların kimlik duygularını kaybetmelerine ve kendilerini yorgun hissetmelerine neden olabilir.

Neden Toksik Bir İlişkiden Kurtulmak Zor?

Bu sorunun çözümü, gerçekte, sorunlu bağlantının görünüşte çelişkili doğasından kaynaklanmaktadır. Başka bir deyişle, sağlıksız ilişkilerdeki güç dinamikleri, bir partnerin diğeri üzerinde kontrol sahibi olmasına neden olur ve bu da ortaklığın doğal akışını bozar. Toksik ilişkilerin en yıkıcı ve kuşatıcı özelliklerinden biri olan bu durum, basit gibi görünse de ilişkiyi bitirmeyi son derece zorlaştırır. Romantik ilişkiler söz konusu olduğunda, bireylerin zor olsa da aynı ilişki kalıplarını sürdürme eğiliminde olmaları da dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Ek olarak, toksik bir ilişkide manipülatif eş, tehdit ve sindirme yoluyla ilişkiyi sürdürme yeteneğine sahiptir. Bir partnerin diğerini sürekli olarak tükettiği bir ilişkideki bu dengesiz dinamik, birlikte çocuk sahibi olmak ve mali bağımlılık dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle sürdürülebilir. Zehirli bir ilişkiden çıkmak isteyen pek çok kişi, hissettikleri aşağılanma nedeniyle bu konuda genellikle sessiz kalır. Ortaklığın yapılandırılma şeklinden dolayı, yalnız olan kişi yardım aramaya isteksizdir.

Bu kişinin büyük olasılıkla olduğu gibi, önemli bir süredir bir ilişki içindeyseniz, kişi toksik bir ilişkiden kaçmakta zorlanabilir. Kapıdan çıkacak enerjiyi toplayamayacak, hatta sorunun kendisinde olduğu sonucuna bile varabilir. Ancak toksik ilişkilerde sık görülen ve görülen bu duygusal durum gaslighting gibi manipülatif istismarlar sonucunda da ortaya çıkar. Bu ilişkiler, sağlıksız bir samimiyet seviyesinin varlığı ile karakterize edilir. Bu nedenle sağlıksız ilişkiden kurtulmak, mağdurun psikolojik bakış açısıyla da harekete geçmeyi gerektirir. Bu oldukça zorlu ama cesur adımı atabilmek için kişinin öncelikle kendine inanması ve yaşam sevincini hak ettiğini düşünmesi gerekir.

Toksik Bir İlişki Nasıl Bitirilir?

1-Gerçekleri Kabullenmek

Kendinizi kapana kısılmış hissettiğiniz sağlıksız ilişkiden kurtarmak için gerçekle yüzleşmeniz gerekir.

Mevcut düşüncenize dayanarak, soruna bir çözüm bulmaya yönelik ilk adım sizin için nispeten basit görünebilir. Bununla birlikte, ilişkinizi kurtarmak istiyorsanız, içinde var olan sorunlu dinamikleri belirlemeyi ve ele almayı öğrenmeniz gerekir. Bu başlangıçta tahmin ettiğinizden daha zor olabilir.

İnkardan kabullenmeye doğru yol alırken, dikkatinizi partnerinizle aranızdaki bağın size nasıl hissettirdiğine odaklamalısınız. İşe partnerinizin duygularını ve sizin sahip olduğunuz ama yerine getirilmemiş duygularınızı not alarak başlayabilirsiniz.

2-Bırakığı İzleri Sembolleştirin

Bağlantıyı sürdürmenin faydalarının bir listesini derleyerek, bir ilişkide kalmanın öz saygınız için riske değip değmeyeceğini de değerlendirebilirsiniz.

Karar verme aşamasındayken, kendi başınıza yaşamayı göze alamayacağınıza inanabilir ve yeniden başlamaktan korkabilirsiniz. Düşüncelerinizi kağıda dökmek, yalnızca endişenizi aşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecek yıllarda neye ihtiyacınız olacağını da anlamanıza yardımcı olabilir.

3-Arkadaşlarınızla Paylaşın

Gelecekte hissedeceğinize inandığınız utancı bir kenara bırakıp, yakın arkadaşlarınızla veya ailenizle içinde bulunduğunuz kötü durum hakkında konuşabilirsiniz.

Kötü bir ilişkiden çıkmak için, rahatsız edici olmasına rağmen ilk adımı atacak zihinsel ve duygusal dayanıklılığa ihtiyacınız var. Cesaretinizi artırmak, mevcut gücünüzü toplamanızı ve deneyimlerinizi başka birine aktarmanızı gerektirir. İlk başta ilişkinizin dinamiği hakkında konuşmak zor olsa da, sonunda bunu yapmanın sizi rahatlamış ve onaylanmış hissettirdiğini görebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde geliştireceğiniz destek ağı sayesinde ayrılık sonrası yeni hayatınıza alışma sürecinde de yardımcı olabileceksiniz.

4-Profesyonellerden Yardım Alın

Sağlam bir sosyal ağınız olsa bile, sağlıksız bir ilişkiden çıkmak, eğitimli bir uzman psikolog yardımına ihtiyaç duyabilir.

Romantik bir ilişkiyi bitirme süreci boyunca uzman rehberliği alarak kendinize olan saygınızı ve güveninizi geri kazanmanıza yardımcı olabilirsiniz. Kişinin bu tür bilgili bir yardıma erişimi varsa, sağlıksız bir ilişkiyi bırakmak ve kişinin kendine olan güvenini yeniden kazanması daha kolay olabilir.

5-İletişimi Takip Etmekten Kaçının

O kişiyle aranızdaki iletişim miktarını sınırlandırmayı ve uygun sınırlar koymayı bir öncelik haline getirmelisiniz.

Toksik bir ilişkiden kurtulma sürecinde, eşlerden biri veya her ikisi de, ilişki hakkında benmerkezci bir bakış açısına sahiplerse, aldatıcı davranışlarda bulunabilirler. İki taraf arasındaki temas devam ederse, bu bağımlı denklemden kaçmaya çalışan kişi, kendisini karşı tarafın duygusal şantaja karşı savunmasız bulabilir. Bu nedenle çocuk velayeti gibi ortak görevler yoksa karşı tarafla teması mümkün olduğunca kesmek ve sağlıklı sınırlar oluşturmak hayati önem taşır. Bu, çocuğun velayeti gibi ortak sorumlulukların olmadığı durumlarda geçerlidir.

6-Seçiminizde Sarsılmaz Olun

Sağlıksız ilişkiyi bırakma seçiminde kararlı kalmanın çok önemli olduğu gerçeğine ek olarak, bu aynı zamanda ilişkinin kendisi kadar zahmetli bir süreçtir.

Bu, zaten kırılgan olan ruh halinizi de etkileyeceğinden, zaman zaman daha önce bağımlı olduğunuz bir ilişkiye geri dönme isteği uyandırabilir. Böyle bir fikre sahip olduğunuzu fark ettiğinizde, ilişkiyi bitirmeye karar vermenize neden olan faktörleri ve bu sonuca nasıl ulaştığınızı hemen kendinize hatırlatmalısınız. Ayrıca, yaşam kalitenizi iyileştirmenizi sağlayan seçiminize bağlı kalmak, yakın arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin de yükümlülüğüdür.

5 1 Puan
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x