Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

TÜNEME

Terapide tüneme kavramını Stern ortaya koymuştur. Değismeyen tek sey, değişimdir felsefesine inanan Stern’e göre terapi seansında bir kişi yoktur, iki kişi vardır. Stern, bu iki kişinin birbirini değiştirdiğini ve bunun için tedavinin devam ettiğini belirtir. Terapi sürecini interaktif bir süreç olarak ele alan bu düşünceye göre, karşılıklı etkileşimle terapist ve danışan arasındaki ilişki gelişimsel bir seyir izler. Eğer bu sistem çalışmaz da iki taraf birbirini etkilemez ve tünemeler olmaz ise iki tane demir ray gibi kopuk, birbiriyle asla kesişmeyen bir yapı ortaya çıkar.

Terapide tüneme, terapistle danışanın aynı anda aynı duyguları hissetmesi, beraber aynı dala konmalarıdır. Birkaç milisaniyelik bu ânı hissedebilen terapist, danışanı anlamak için yeni ufuklar açmış olur. Stern bu konuda şöyle söylemektedir:

iki kişi en azından bir anlığına aynı zihinsel alanı kabaca görebilir ve hissedebilir. Psikoterapinin çok büyük bir kısmı bu buluşmalarla ilgilidir.

Terapi, terapistle danışan arasında beraber yapılan bir yolculuktur.

Yaklaşık yarım yüzyıl süren psikoterapi araştırmalarında elde edilen en tutarlı bulgu, terapötik ittifakın niteliğinin terapi başarısınin en güçlü yordaycısı olduğudur.

Terapide İletişimsel Örtüşme

Terapistin gerçek kendiliğin kabulü için geliştirdiği tekniğe iletişimsel örtüşme adı verilir. Bu, uyum, zamanlama ve iyi bir müdahale gibi ince konuların çok önemli olduğu bir sanattır. Tek başına kullanıldığı takdirde, gerilemeye yol açar ve kendiliği yıkmayla sonuçlanabilir, ama aktarım eyleme vurumunu içeren ve depresyonun derinliğine çalışılmasına katkı sağlayan yüzleştirme, yorumlama gibi diğer terapötik tekniklerle birleştirilirse, bozulmuş gerçek kendiliğin tamiri için gereken ortamın yaratılmasını destekleyecek en üst boyutu sağlar. O olmadan önemli bir gelişme kaydedilemeyeceğinden değil; ama gelişme en üst noktasına ulaşamayacaktır İletişimsel örtüşme sadece çalışmanın geri kalanıyla uygun bir şekilde dengelendiğinde ve terapötik anlamda nötr ve nesnel bir açıdan yapıldığında etkilidir. iletişimsel örtüşme gerçek kendiliğin ortaya çıkışını kolaylaştırır ve güçlendirir.

 

Sude Gülşah ÖZTÜRK, Aylin UYSAL

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x