Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Zihni Olumsuz Etkileyen Düşüncelerden Kurtulmak

Rutin yaşamımızda pek çok kişinin en önemli psikolojik sorunu olumsuz düşünme, sosyal kaygı, stres, depresyon ve düşük benlik saygısı olmaktadır. Olumsuz düşünceleri değiştirmenin anahtarı, şu anda nasıl düşündüğünüzü anlamak, ardından da bu düşünceleri değiştirmek ya da daha az etkili olmalarını sağlamak için bazı etkili stratejiler kullanmaktır. Bu gibi durumlarda en etkili yöntemleri psikolog yardımı ile bulabilirsiniz.

Olumsuz Düşüncelerin Etkileri

Düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınızın hepsi birbirine bağlı olmaktadır, bu nedenle de düşünceleriniz, nasıl hissettiğinizi ve nasıl davrandığınızı etkilemektedir. Bu nedenle de hepimizin zaman zaman fayda sağlamayan düşünceleri olsa da, bunlar ortaya çıktığı zaman ne yapacağımızı bilmemiz de önemlidir.

Genel olarak bir psikolog tarafından yapılan terapi olumsuz düşünceleri değiştirmek için yardımcı olabilir. Ayrıca bu şekilde düşünce kalıplarınızı nasıl değiştireceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar

Farkındalık ya da kişisel farkındalık uygulaması ile olumsuz düşüncelerden arınabilirsiniz. Bu genelde meditasyon ile olmaktadır. Kendinizi olumsuz düşüncelerinizden ve duygularınızdan ayırma ve o düşünceleri dışarıdan bir gözlemci olarak görme pratiği olmaktadır. Farkındalık uygulaması ile düşüncelerinizin daha bilinçli olmasına ve de daha fazla öz farkındalık oluşturmanıza yardımcı olursunuz.

Olumsuz düşüncelerinizi tanımlayın düşüncelerinizi gözlemleyip, bilişsel çarpıtmalar ve de olumsuzlukları belirlemeye ve etiketlemeye çalışın. Yani; kendinizi her durumda da başarılı ya da başarısız olarak görme eğiliminiz var ise, o zaman siyah-beyaz düşünce içindesiniz. Diğer olumsuz düşünme kalıplarını tamamen aklınızdan çıkarın.

Bilişsel yeniden yapılandırma bu süreçte çok etkili bir yöntem olmaktadır. Bu süreç, bir psikolog yardımı ile olumsuz düşüncelerinizi tanımlamanıza ve çok daha yararlı ve uyarlanabilir bir tepkiye dönüştürmenize yardımcı olmaktadır.

Olumsuz Düşünceler İle Başa Çıkmak

Düşüncenizi gerçekçi olmayabilecek bir şeyle değiştirerek kendinizi başarısızlığa hazırlamak istemezsiniz. Bu konuda yararlı bir teknik de kendinize; bu durumda bir arkadaşınıza ne söylerdiniz onu nasıl yönlendirirdiniz şeklinde sorular sormak olabilir.

Bu konuda kendinizi ben başarısızım ya da başarısız olacağım gibi düşüncelerin içinde bulursanız, bu düşünce şeklini başaracağımı biliyorum gibi bir düşünce şekline değiştirmeniz gerekiyor. Genelde bu çeşit yöntemler tek bir bilişselin yeniden yapılandırma müdahalesinin, insanların kaygılarına katkıda bulunmada rol oynayan olumsuz düşüncelerin ve önyargıların azaltmasına yardımcı olmaktadır.

Düşünceyi durdurmak da farkındalığın tam tersidir. Bu kapsamda olumsuz düşüncelerin peşinde olunuyor ve bu düşüncelerin ortadan kaldırılması konusunda ısrar etme eylemi gerçekleşiyor. Olumsuz düşüncelerinizi durdurmaya ne kadar çok çalışırsanız, bir o kadar bu düşünceler yüzeye çıkacaklardır. Bu da düşünce geri tepmesi olarak, kişinin olumsuz duygulardan arınmasını sağlayacaktır.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x