Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Online Terapi

Lütfen Seçim Yapınız

Online Terapi Almış Danışanlar

Online Terapi Nedir?

Online terapi, dünyaya yayılan internetin kullanımı ve buna internet üzerinden eşlik eden psikolojik danışmanlıktır. Bu yöntem yurt dışında yaşayan ve dil sorunu nedeniyle tedavi edilemeyen kişiler için geliştirilmiştir. Bu terapi yöntemi sadece pandemi döneminde kullanılan bir yöntem değildir. Aynı zamanda, günlük işleriniz yoğunsa ve psikolojik yardım aramak için çok az zamanınız varsa da bir online psikoloğa danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Online terapi ile yüz yüze terapi arasındaki en büyük fark, seansın yapıldığı ortamdır. Yüz yüze terapide danışan ve terapist aynı anda aynı odada bulunurken, online terapide seans bir video iletişim ağı üzerinden gerçekleştirilir. Bunun dışında ise aralarında büyük bir fark yoktur. Yüz yüze terapide kullanılan bilişsel-davranışçı terapi ve varoluşçu terapi gibi birçok psikoloji ekolü, online terapide de kullanılabilir. Ayrıca yüz yüze terapide geçerli olan tüm kurallar online terapide de geçerlidir.

Online Terapi Nasıl Uygulanır?

Online terapi nasıl uygulanır sorusu, bu terapi hizmetinden yararlanmayı düşünen kişiler tarafından merak edilir. Bunun için ise önce bir ön görüşme yapılır. Ardından danışanın sorunu uzmanlar tarafından değerlendirilir. Psikolog veya terapist seçimi danışan için çok önemlidir. Bu nedenle yaşadığınız problem için alanında uzman olan bir terapist seçmeniz tavsiye edilir. Bu açıdan son karar tamamen size kalmıştır. İkinci adımda online psikiyatrist veya online psikolog tarafından sorununuz listelenir ve size uygun olan saatte randevu alınır. İlk oturumda sorun tanımlanır ve sorun ile danışan hakkında bilgi alınır. Bu seansın sonunda amaç belirlenir. Ayrıca seans bitiminde danışanın ne istediği tartışılır ve danışan ile danışmanla beraber ulaşılabilir hedefler belirlenir. Bir sonraki seansın süresi ise ilk seanstan sonra belirlenir. Karşılaştığınız sorun ve ne ölçüde oluştuğu size sürecin ne kadar süreceğini söyler. Psikoterapi süreci video veya internet üzerinden mesajlaşma yoluyla kontrol edilir. Bu sayede, nerede olursanız olun yaşadığınız sorunların üstesinden gelmeniz kolaylaşır. Ayrıca online terapi sayesinde seansların aksamaz ve tedavi süreciniz kesintisiz bir şekilde devam edebilir.

Online Terapi Avantajları

Online terapi, tedavi olmak isteyenlerin kliniğe veya ofise gitmeyi planlamak için zaman harcamak zorunda kalmamaları için bir yoldur. Bu nedenle daha ulaşılabilir ve pratik bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz her yerde seans yapabilirsiniz. Ayrıca bazı bölgelerde profesyonel bir psikoterapistle iletişim kurmak zordur. Bu nedenle online terapi psikoterapi hizmetlerinden yararlanmak daha avantajlı bir seçenektir. Bunun yanı sıra insanların yaşadığı bedensel hastalıklar dışarı çıkmalarına engel olabilir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek isteyenlere kullanımı kolay tedaviler sunulmaktadır. Bu ve benzeri durumlar, çevrimiçi terapi psikoterapisinin toplumun daha geniş bir kesimine ulaşmasını sağlar. Bu açıdan online terapi avantajları oldukça fazladır.

Ücretsiz Ön Görüşme