Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın çocuklara etkisi oldukça farklıdır. Boşanmanın birçok olası nedeni vardır. Ancak en temel neden, sorunu birlikte çözme ihtiyacı ve yetersizlik duygusudur. Annelik ve babalık birlikte olsun ya da olmasın bir ömür sürer. Güçlü ve zayıf yönleri göz önüne alındığında, bir aile için en sağlıklı karar, zayıf yönlerin yüksek olduğu zamanlarda boşanmadır. Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi çocuğun yaşına, kişiliğine ve cinsiyetine bağlıdır. Bu açıdan boşanmak isteyen aileler tek bir kişiyi suçlamak yerine ortak bir karar olduğunu çocuğa belirtmelidir. Boşanma süreci tüm aile için en belirsiz zamandır. Çocukların güvendiği ve sonsuza kadar yanında olduğu anne babası artık birlikte değillerdir. Bu nedenle çocuklar rahatlayamazlar ve endişelenmeye başlarlar. Olanlar için anne babasını veya kendisini suçlamaya başlayabilirler. Boşanmış ailelerin çocuklarında içe kapanma ve şiddetli kaygı gibi sorunlar yaygındır. Bu gibi durumlarda ise psikolojik destek almak önemlidir.

Çocukların Boşanma Sonrasında Yaşadığı Durumlar

Çift boşanıp süreç tamamlandıktan sonra, çocuklar üzerinde duygusal, sosyal, davranışsal, psikolojik, akademik ve ekonomik sonuçlar görülebilir. Genellikle, boşanmış bir ebeveynin çocuğu zamanında desteklenmediğinde, öfke, kural ihlalleri, depresyon, kaygı, öz farkındalığın azalması, özgüven eksikliği, sosyalleşmede gecikme gibi sorunlar yaşarlar. Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri kuşkusuz boşanmanın erken dönemlerinde daha fazladır. Bu dönemde olumsuz çevresel etkiler nedeniyle ebeveynlerine karşı bir kayıp hissi yaşayabilir. Ayrıca yalnız kalma korkusu veya gerileme tepkisi de gösterebilirler. Boşanma sonrasında çocuklarda görülen sorunlardan bazıları, ebeveynlerle bozulan ilişkiler, duygusal destek kaybı, düşük okul başarısı, kaygı, maddi zorluklar ve depresyon gibi sorunlardır. Ayrıca boşanmış ailelerde çocukların yaşıtları ile bazı sorunları  olabilir. Çocuklar bir arkadaş grubu içinde kendilerini yalnız ve dışlanmış hissedebilirler. Bunun yanı sıra boşanma hakkında soru sorulduğunda kendilerini rahat hissetmeyebilirler.

Boşanma Kararı Çocuklara Ne Zaman Açıklanmalı?

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi yadsınmamalıdır. Boşanma kararı, bir aile toplantısında çocuklara açıklanmalıdır. Yapılacak olan toplantı, ebeveynler evden ayrılmadan önce yapılmalıdır. Ancak ebeveynlerden biri evden ayrıldıysa, yine de toplantıya gelmelidirler. Katılmayı reddederse, toplantı onsuz yapılmalı ve en az bir saat süre verilmelidir. Çocuğun gelişim düzeyine uygun, doğrudan, dürüst, açık ve uygun ifadeler kullanılarak adil davranış yoluyla gerekli açıklamaların yapılması önemlidir. Küçük çocukları toplantıdan kısa bir süre önce bilgilendirmek ve daha büyük çocukları önceden bilgilendirmek uygundur. Ancak, toplantı hakkında ayrıntılı bilgi vermemek gerekir. Bu aşamada çocuğunuza söylemek istediğiniz önemli bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz. Evden ayrılma ya da boşanma ilanı doğum günü ya da tatil gibi özel bir güne denk gelmemelidir. Böyle bir durumda ise karar bir süre ertelenmelidir. Bunun yanı sıra bir psikolog yardımıyla da karar çocuğa söylenebilir. Ayrıca bu sayede boşanmanın çocuklar üzerinde ne gibi etkileri olacağını da öğrenerek süreci doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x