Pamukkale / Denizli

Mehmetçik Mah. 2622 Sk. No:2 Daire: 3 Altınyaprak Apartman

Çocuklarda Psikoterapi Süreci

Çocuklarda Psikoterapi Süreci

Çocukluk sürecinde fiziksel ve zihinsel gelişim bir bütün olarak devam etmektedir. Bu süreç Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nce 18 yaşına dek devam etmekte ve bu yaş sınırları içerisindeki herkes çocuk olarak kabul edilmektedir. Tarihte çocuklar farklı özellikler ile nitelendirilmiş olsa da günümüzde birer bireydir. Ve bireylerin psikolojik olarak desteklenmesi özellikle gelişim dönemlerinde çok önemlidir. Çocuk ruh sağlığı çok önemli bir alan olup sağlıklı bir toplum için verilmesi gereken en önemli hizmetlerden birisidir. Çocuk bedeni daha küçüktür ve sadece psikolojik değil fiziksel şartların da elverişli olarak sağlanması gerekir. Çocuklarda psikoterapi süreci sırasında bu durumlar göz önünde bulundurulur. Oyuncaklar bunlardan birisi olarak oldukça önemli olan materyallerden birisidir. Oyun hamurları, resim defterleri gibi araçlar da kullanılan diğer materyallerden birisidir. Çocuklarla iletişim kurmanın en sağlıklı yollarından birisi araştırmalara göre oyun olarak belirlenmiştir. Bu materyaller eşliğinde çocuk ile iletişim kurmak ve psikoterapi sürecini yönetmek başarılı sonuçlar vermektedir.

Çocuk Psikanalizi

Gelişimi desteklemenin en sağlıklı yollarından birisi psikoterapidir. Özellikle ergen ve çocuklarda görülmekte olan obsesif kompulsif bozukluk, depresif bozukluk ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde psikanaliz yapılarak tedavi sürecine başlanır. Çeşitli duygu durum bozukluklarının tedavisinde bilişsel davranışçı terapinin tercih edildiği görülmektedir. Çocuğun düşüncelerinin nasıl ortaya çıktığı ve bunların tekrar yapılandırılması yoluyla yapılmaktadır. Nevrotik sorunlar için ise genellikle psikoanalitik psikoterapinin tercih edildiği görülmektedir. Bu durumda haftanın üç veya dört günü olmak üzere terapi yapılır. Bilinçdışı direncin esas alınarak yapıldığı bir terapi çeşididir. Çocukla kurulan iletişim sırasında çocuğun cezalandırıldığı kanısına varmaması ve paylaşıma açık olması açısından psikoloğun destekleyici bir tavır içerisinde bulunması gerekir. Bunun için ise oyun tercih edilmektedir. Çocuklar hislerini genellikle bu şekilde dile getirmektedirler. Çocukların  kendisini terapistin koltuğunda oturup anlatıyor olması oldukça zordur. Oyun çocuklarda psikoterapi için bu nedenle harika bir iletişim aracıdır.

Çocuklarda Davranışçı Terapi

Ülkemizde en çok tercih edilen terapi yöntemlerinden birisi davranışçı terapidir. Çocuklarda öğrenmeye engel olan davranışsal bazı eksiklikler bulunabilir. Ya da yanlış öğrenmeye yol açan kimi uyumsuz davranışlar bulunabilmektedir. Bu davranışlara odaklanarak başarıların ödüllendirilmesi yoluyla bozukluk bulunan tutumların değiştirilmesini kapsamaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar elde edilen bir terapi yöntemidir. Çocuklarda psikoterapi nasıl yapılır bakılacak olursa en uygun tedavi süreci belirlenerek gerçekleştirildiği söylenebilir. Bu durum psikoterapistin tercihlerine göre farklılık gösterir. Psikoterapi alınacak kişinin bu alanda uzman olması gerekmektedir. Yani bu alanda lisans yapmış olması ve yüksek lisansını da tamamlamış olması yeterliliğini gösterecektir. Psikoterapistin bu alanda yapmış olduğu çalışmalara göz atarak hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Psikoterapi sürecinde anne ve babaların da dahil olduğu tedavi çalışmaları bulunabilir. Bu durumda aile bireyleri de üzerine düşen görevi yaparak psikoterapistin tavsiyelerine uyarak tedavi sürecine katılmalıdır.

0 0 Puanlar
Puanlayın
Ücretsiz Ön Görüşme
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x